تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال چیست؟

yas 1401/12/27
تفاوت ویندوز اصل و کرک شده

با توجه به عدم وجود قانون کپی رایت در ایران، بسیاری افراد تا کنون از ویندوزهای کرک شده استفاده کرده اند. همین امر سبب شده تا این افراد نتوانند تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال را متوجه شوند و تصور کنند که این دو نوع ویندوز تفاوتی با یکدیگر ندارند.

اما باید بدانید که استفاده از ویندوز اورجینال مزایای بسیاری به همراه دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که این مطلب از بلاگ بنیان سافت را به تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال، مزایای استفاده از ویندوز اورجینال و معایب ویندوز کرک شده اختصاص دهیم. با ما تا انتها همراه باشید تا در خصوص این موارد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

04 1

مزایای ویندوز اورجینال

باید بدانید که با خرید ویندوز اورجینال مانند ویندوز 11 اورجینال یا ویندوز 10 اورجینال، می‌توانید از امکانات و مزایای ویندوزهای اصلی بهره مند شوید. از مهم ترین مزایای استفاده از ویندوز اورجینال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

انجام به روز رسانی‌ها

اولین تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال را باید انجام راحت و بدون دردسر به روز رسانی‌های منتشر شده توسط مایکروسافت دانست. باید بدانید که در برخی مواقع مانند زمان پیدا شدن حفره‌های امنیتی، برطرف کردن مشکلات ویندوز و بسیاری موارد دیگر، مایکروسافت اقدام به انتشار به روز رسانی برای ویندوزهای متفاوت می‌کند.

افرادی که از ویندوز‌های اورجینال استفاده می‌کنند، می‌توانند به راحتی این به روز رسانی‌ها را دانلود و نصب کنند تا از ویندوز قدرتمندتری استفاده کنند.

امکان نصب برنامه از ویندوز استور

مورد دیگری که در خصوص تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال باید بیان کنیم، قابلیت استفاده از ویندوز استور برای نصب برخی برنامه‌های متفاوت است. همه ما با استورهای متفاوت مانند اپ استور یا گوگل پلی در تلفن همراه خود کار کرده ایم. باید بدانید که ویندوز استور هم مانند موارد ذکر شده است و افراد می‌توانند برخی از نرم افزارها و برنامه‌های مورد نیاز خود را از طریق این استور دانلود و نصب کنند.

عدم مواجه شدن با پیام خطای فعال سازی

سومین تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال، عدم مواجه شدن با پیام خطای فعال سازی است. افرادی که از ویندوزهای کرک شده استفاده می‌کنند، هر چند وقت یک بار با این پیام مواجه می‌شوند. این خطا روی صفحه آن‌ها به صورت محو باقی می‌ماند و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای آن‌ها شود. اما در هنگام استفاده از ویندوز اورجینال هیچگاه با این پیام مواجه نخواهید شد.

عملکرد بهتر ویندوز اورجینال

باید بدانید که کرک ویندوز می‌تواند به این سیستم عامل آسیب برساند و حفره‌های امنیتی در آن ایجاد کند. همین امر سبب شده تا عنوان کنیم که ویندوز اورجینال عملکرد بهتری نسبت به ویندوز کرک شده دارد.

استفاده از پشتیبانی مایکروسافت

افرادی که از ویندوز اورجینال استفاده می‌کنند، در صورت بروز مشکل می‌توانند از کمک تیم پشتیبانی مایکروسافت استفاده کنند. همین امر سبب می‌شود که برخی از مشکلات عجیبی که برای آن‌ها پیش می‌آید به راحتی قابل رفع باشند.

معایب ویندوز کرک شده

بسیاری از معایب ویندوز کرک شده را در بخش قبل با هم مرور کردیم. به صورت کلی از مهم ترین معایب استفاده از ویندوز کرک شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم امکان دریافت به روز رسانی‌های متفاوت
 • غیر فعال شدن دسترسی به مایکروسافت استور
 • محدود شدن برخی امکانات در ویندوز و عدم دسترسی به آن‌ها
 • امنیت پایین تر نسبت به ویندوز اورجینال
 • سرعت و عملکرد بدتر نسب به ویندوز اورجینال
 • احتمال محدود شدن دسترسی به محیط ویندوز
 • دریافت پیام و اخطار در خصوص فعال سازی ویندوز
 • پایداری کمتر نسب به ویندوز اورجینال
 • افزایش میزان باگ‌های سیستم
 • عدم دسترسی به پشتیبانی ویندوز
01 2

کرک ویندوز چیست؟

کرک در لغت به معنی شکستن است. با استفاده از کرک‌ها می‌توان محدودیت زمانی نرم افزارها را از بین برد، بدون داشتن لایسنس از آن‌ها استفاده کرد و از برخی قابلیت‌های آن‌ها استفاده کرد. اما باید بدانید که این کار بدون ضرر نخواهد بود. کاهش امنیت، امکان غیر فعال شدن کامل برنامه و برخی موارد دیگر را باید از مهم ترین معایب استفاده از کرک دانست.

کرک ویندوز در حقیقت یک فایل اجرایی است که با استفاده از آن می‌توانید قفل ویندوز را بشکنید و از آن به صورت غیر قانونی استفاده کنید. در خصوص معایب استفاده از ویندوز کرک شده در این مطلب نکاتی را بیان کردیم. با توجه به تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال توصیه می‌کنیم که افراد مختلف اقدام به خرید ویندوز اورجینال کنند. برای این کار می‌توانید از مجموعه‌های معتبر داخلی مانند بنیان سافت استفاده کنید.

02 2

جمع بندی

 • تفاوت ویندوز کرک شده و اورجینال باعث شده تا بسیاری افراد دوست داشته باشند از ویندوزهای اصلی استفاده کنند.
 • این افراد برای خرید ویندوز اورجینال می‌توانند از خدمات مجموعه بنیان سافت استفاده کنند.
 • از مهم ترین مزایای استفاده از ویندوز اورجینال می‌توانیم به دریافت به روز رسانی، افزایش سرعت و بهبود عملکرد دستگاه، عدم مواجهه به خطاهای فعال سازی و دسترسی به پشتیبانی ویندوز اشاره کنیم.
 • همچنین با خرید لایسنس اورجینال ویندوز می‌توانید از مایکروسافت استور برای دانلود و نصب برخی برنامه‌های مورد نیاز خود استفاده کنید.
 • کاهش امنیت، کاهش سرعت و عملکرد، عدم دسترسی به پشتیبانی مایکروسافت، غیر فعال شدن برخی قابلیت‌های ویندوز مانند مایکروسافت استور، بروز باگ‌های متفاوت و احتمال عدم دسترسی به محیط ویندوز را باید از مهم ترین معایب استفاده از ویندوز کرک شده دانست.

پرسش‌های پرتکرار

مهم ترین مزایای استفاده از ویندوز اورجینال چیست؟

از مهم ترین مزایای استفاده از ویندوز اورجینال می‌توان به دریافت به روز رسانی، افزایش سرعت و بهبود عملکرد دستگاه، عدم مواجهه به خطاهای فعال سازی و دسترسی به پشتیبانی ویندوز اشاره کرد.

معایب استفاده از ویندوز کرک شده چیست؟

کاهش امنیت، کاهش سرعت و عملکرد، عدم دسترسی به پشتیبانی مایکروسافت، غیر فعال شدن برخی قابلیت‌های ویندوز مانند مایکروسافت استور، بروز باگ‌های متفاوت و احتمال عدم دسترسی به محیط ویندوز و …

کرک ویندوز چیست؟

کرک ویندوز فایلی است که با استفاده از آن می‌توان بدون خرید لایسنس از امکانات آن استفاده کرد.

بدون دیدگاه