کاربرد نرم افزار Word چیست؟

yas 1401/12/17
کاربردهای نرم افزار اورجینال

اگر بگوییم نرم افزار ورد یکی از پر استفاده ترین و پر کاربردترین نرم افزارهایی است که تا به حال ساخته شده، دروغ نگفته ایم. کاربرد نرم افزار (Word) برای همه آشناست. هر شغلی که داشته باشید، دانش آموز یا دانشجو باشید، برای یک بار هم که شده از نرم افزار ورد استفاده کرده اید.

بهتر است بگوییم هر شخصی که یک کامپیوتر شخصی داشته باشد از نرم افزار ورد نیز استفاده می‌کند. در این مطلب می‌خواهیم کمی بیشتر درباره این نرم افزار کاربردی بدانیم و با کاربرد نرم افزار (Word) آن بیشتر آشنا شویم.

مایکروسافت آفیس چیست؟

در پاسخ به سؤال مایکروسافت آفیس چیست؟ باید بگوییم که مایکروسافت آفیس (Microsoft office) مجموعه برنامه‌های مایکروسافت است که برای امور اداری و کاری استفاده می‌شود. این مجموعه به سه دسته برنامه‌های اداری، برنامه‌های سرویس دهنده و برنامه‌های اینترنتی تقسیم می‌شود. برنامه ورد نیز یکی از برنامه‌های اداری این مجموعه برنامه‌ها به حساب می‌آید. دیگر برنامه‌های مایکروسافت آفیس عبارتند از:

 • Microsoft Excel
 • Microsoft Access
 • Microsoft PowerPoint
 • Microsoft Outlook
 • Microsoft Publisher
 • Microsoft OneNote

همانطور که گفته شد مایکروسافت آفیس که با نام آفیس 365 نیز شناخته شده است دارای برنامه‌های کاربردی بسیاری است. نسخه‌های کرک شده مایکروسافت آفیس نیز وجود دارند و می‌توانید از آنها استفاده کنید. اما پیشنهاد ما به شما این است که از نسخه‌های اورجینال استفاده کنید. با خرید آفیس اورجینال شما از تمامی آپدیت‌های برنامه‌های این مجموعه استفاده خواهید کرد و در اجرای برنامه‌ها دچار مشکل نخواهید نشد.

2

نرم افزار Word چیست؟

نرم افزار (word) یک نرم افزار واژه پرداز است. این نرم افزار در هر اداره و شرکتی و در هر سیستمی دیده می‌شود که این موضوع نشان دهنده کاربرد نرم افزار (Word) است. نرم افزار ورد برای اولین بار در سال 1983 با نام مالتی تول منتشر شد. در سال 1984 مایکروسافت ورد برای سیستم عامل مکینتاش قابل استفاده بود.

کاربردهای نرم افزار Word

مایکروسافت ورد یکی از پرکاربردترین نرم افزارها در شرکت‌هاست. در شرکت‌ها از این نرم افزار برای نامه نگاری، تهیه گزارشات و ارائه‌ها از آن استفاده می‌شود. نرم افزار (word) برای دانشجویان و دانش آموزان نیز کاربرد قابل توجهی دارد. آنها برای نوشتن تکالیف، مقالات، کتاب و پایان‌ نامه خود از ورد استفاده می‌کنند.

امکانات برنامه Word

نرم افزار ورد قابلیت‌های زیادی دارد و شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از آنها استفاده کنید. در این نرم افزار می‌توانید از قابلیت‌هایی نظیر نمودار، جدول، تصاویر و فرمول‌های ریاضی نیز استفاده کنید. این نرم افزار به شما این قابلیت را می‌دهد تا بتوانید فایل‌های خود را در فرمت‌های مختلفی ذخیره سازی کنید.

برای مثال می‌توانید از فرمت‌های (text)، (HTM) و (PDF) برای ذخیره سازی استفاده کنید. با خرید آفیس 365 می‌توانید برنامه ورد را بر روی سیستم خود نصب کنید و از برنامه‌های دیگر این مجموعه نیز استفاده کنید.

این نرم افزار فقط به شما امکان نوشتن ساده را نمی‌دهد. شما در این نرم افزار قابلیت این را دارید که متن و در انتها فایل نهایی خود را به هر شکلی که دوست دارید ذخیره سازی کنید. به این معنا که می‌توانید قالب بندی برای نوشته خود درست کنید و از رنگ و فونت‌های مختلف فارسی و انگلیسی استفاده کنید.

در نوشته و فایل ورد خود می‌توانید از لینک نیز استفاده کنید و بخشی از نوشته خود را به بخشی دیگر از متن خود و یا یک وبسایت لینک کنید. همچنین خود برنامه ورد قالب‌هایی را به صورت آماده در اختیار کاربران قرار می‌دهد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به کار خود سرعت ببخشید.

یکی از بهترین قابلیت‌هایی که این نرم افزار در اختیار شما قرار می‌دهد غلط یاب یا (AutoCorrect) است. این ویژگی از زبان فارسی نیز پشتیبانی می‌کند و با این ویژگی می‌توانید روند نهایی کردن فایل‌های خود را سرعت دهید.

3

نسخه‌های مختلف (Microsoft Word)

طبیعی است که هر نرم افزاری نسخه‌های مختلفی دارد و نرم افزار (word) نیز از این قاعده مستثنا نیست. نسخه‌های مختلف این نرم افزار ویژگی‌های مختلفی دارند که در بعضی موارد این ویژگی‌ها از نسخه‌ای به نسخه دیگر متفاوت هستند. آخرین نسخه برنامه ورد برای سال 2021 است که شما می‌توانید با خرید آفیس 2021 و لایسنس آفیس ۲۰۱۹ از برنامه ورد استفاده کنید.

جمع بندی

 • مایکروسافت آفیس (Microsoft office) مجموعه برنامه‌های مایکروسافت است که برای امور اداری و کاری استفاده می‌شود.
 • برنامه‌های مایکروسافت آفیس به سه دسته برنامه‌های اداری، برنامه‌های سرویس دهنده و برنامه‌های اینترنتی تقسیم بندی می‌شوند و برنامه ورد نیز یکی از همین برنامه هاست.
 • نرم افزار ورد یکی از پرکاربردترین نرم افزارهاست که در شرکت‌ها از این نرم افزار برای نامه نگاری، تهیه گزارشات و دانشجویان و دانش آموزان از این نرم افزار برای نوشتن مقاله، تحقیق و پایان نامه استفاده می‌کنند.
 • در این نرم افزار می‌توانید از قابلیت‌هایی نظیر نمودار، جدول، تصاویر و فرمول‌های ریاضی نیز استفاده کنید
 • این نرم افزار به شما این قابلیت را می‌دهد تا بتوانید فایل‌های خود را در فرمت‌های مختلفی مانند (text)، (HTM) و (PDF) ذخیره سازی کنید.

سوالات متداول

در نرم افزار ورد، امکان ذخیره سازی فایل‌ها به چه فرمت‌هایی است؟

این نرم افزار به شما این قابلیت را می‌دهد تا بتوانید فایل‌های خود را در فرمت‌های مختلفی نظیر (text)، (HTM) و (PDF) ذخیره سازی کنید.

آیا می‌توانیم از نسخه‌های پیشین نرم افزار ورد استفاده کنیم؟

بله، برای مثال اگر می‌خواهید از نسخه 2019 ورد استفاده کنید، می‌توانید با خرید آفیس 2019 از این نرم افزار استفاده کنید.

با خرید آفیس 365 از دیگر برنامه‌های (Microsoft) هم می‌توانیم استفاده کنیم؟

بله، با خرید آفیس 365 می‌توانید از مجموعه برنامه مایکروسافت آفیس استفاده کنید.

بدون دیدگاه