بررسی ویژگی های ایست موبایل سکیوریتی

تصویر بررسی ویژگی های ایست موبایل سکیوریتی

آنتی ویروس ESET Mobile Security نسبت به سایر برنامه های امنیتی دارای طراحی عالی و یک طرح ضد سرقت منحصر به فرد می باشد اما چند نکته راجع به این آنتی ویروس بی نظیر قابل ذکر است. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با هم به بررسی ویژگی های ایست موبایل سکیوریتی بپردازیم.

:مزایا
طراحی بصری تمیز
ویژگی های ضد سرقت
کنترل از راه دور از طریق دستورات پیام کوتاه
تشخیص بدافزار عالی
صفحه قفل ایمن

معایب:
مسدود کردن پیام کوتاه در برخی از دستگاه ها کار نمی کند.
هیچ پورتال وبی برای ویژگی های ضد سرقت وجود ندارد.

برنامه ایست موبایل سکیوریتی به طور قابل توجهی بسیار جالب طراحی شده است، به گونه ای که درک ویژگی های آن بسیار قابل فهم می باشد و به راحتی می توان از روی آن فهمید که هر ویژگی چه کاری را انجام می دهد. این برنامه محیط بسیار جالبی برای استفاده دارد و در حالی که از پذیرفتن قرارداد مربوط به قابلیت ضد سرقت (Anti-Theft) سر باز زد اما نمرات تشخیص بدافزار آن بر روی کاغذ عالی به نظر می رسد.

محافظت از بدافزار

در هنگام آزمایش Eset، برای شبیه سازی از یک گوشی رده بالا استفاده کردیم و آن را با 100 نمونه از بهترین برنامه های اندروید پر کردیم تا تجربه ای همانند دنیای واقعی داشته باشیم. اگرچه ما نمی توانیم برای تمامی تلفن های همراه این آزمایشات را انجام دهیم اما تجربه ای مشابه از این آزمایش به دست خواهد آمد و تفاوت هایی در جزئیات وجود خواهد داشت. بنابراین تجربه شخصی شما در زمان اسکن و تعداد پرونده های اسکن شده ممکن است کمی متفاوت باشد.

آزمایشگاه تست AV-Test از نظر تشخیص بدافزار، به ایست موبایل سکیوریتی امتیازهای عالی داده است. آنها در آزمایشات خود دریافتند که این برنامه 100 درصد نمونه های بدافزار را کشف کرده است. این آنتی ویروس به راحتی میانگین این بخش را که 96.6 درصد بود به راحتی شکست. در اینجا PC Mag آزمایشات تشخیص بدافزارهای خود را انجام نمی دهد و به نتایج حاصل از آزمایشگاه های تست مستقل تکیه می کند که برای تجزیه و تحلیل عمیق و چگونگی برخورد با بدافزارها از تجهیزات بهتری برخوردار می باشند.

اولین باری که Eset را فعال می کنید، گوشی شما را اسکن می کند و با اسکن برنامه های جدیدی که در حال دانلود می باشند، از تلفن همراه شما محافظت می کند. در حین اسکن اگر این برنامه مورد غیرعادی را تشخیص دهد بلافاصله به شما هشدار می دهد و گزینه هایی مانند گزینه های نادیده گرفتن، قرنطینه، برنامه تهدیدآمیز و یا حذف آن برنامه را به شما پیشنهاد می دهد. همچنین شما می توانید اسکن را به یکی از سه روش درخواستی مقابل انجام دهید: اسکن هوشمند(Smart Scan)، اسکن سریع (Quick Scan) و اسکن عمیق (Deep Scan).

  • Quick Scan همانطور که انتظار می رود، سریع ترین اسکن می باشد و در 30 ثانیه، 67 پرونده را اسکن می کند.
  • Smart Scan زمان بیشتری طول کشید و ایست در این مرحله توانست 217 پرونده را در 47.3 ثانیه مرور و اسکن کند. این روش، اسکن پیش فرض می باشد.
  • Deep Scan همانطور که از آن انتظار می رفت زمان زیادی طول کشید و ایست موبایل سکیوریتی در این مرحله 128,000 پرونده را در بیش از 2 دقیقه اسکن نمود.

هر اسکن نیز با جزئیات بیشتر در بخش گزارش ثبت می شود.
هنگامی که به اسکن هوشمند نگاه دقیق تری انداختیم متوجه شدیم که در عملکرد دستگاه، تأثیر ناچیزی دارد. این نرم افزار استفاده بیش از حد از RAM ندارد و حتی در صورتی که 12 برنامه باز باشد و اسکن نیز در حال اجرا باشد، بدون افت عملکرد سیستم، به کار خود ادامه می دهد.

تصویر Malware-Protection mدر بررسی ویژگی های آنتی ویروس ایست موبایل سکیوریتی

یک برنامه تست نفوذ را برای آزمایش چگونگی اجرای برنامه ایست هنگام شناسایی بدافزار بارگذاری کردیم. این برنامه در واقع یک مخرب نبود اما ایست به سرعت توانست آن را به عنوان یک خطر بالقوه شناسایی کند. باعث خوشحالی است که ایست موبایل سکیوریتی پس از شناسایی برنامه مشکوک، در صفحه اصلی برنامه هشداری را اضافه کرد بنابراین من می توانم سریعاً با این مسئله مقابله کنم.
ایست موبایل سکیوریتی در صورت یافتن بدافزار حین اسکن، به اسکن گوشی ادامه می دهد و این امکان را به شما می دهد تا در هر زمان که خودتان خواستید اقدام به رفع مشکل کنید. کسپرسکی دقیقاً برعکس ایست عمل می کند. این ویژگی کسپرسکی اندروید سکیوریتی بسیار مورد پسند ماست که به محض اینکه بدافزاری را تشخیص دهد، اسکن را متوقف می کند و منتظر می ماند که از جانب ما اقداماتی برای رفع آن انجام دهیم.

یکی از ویژگی های جالب Eset داشتن گزینه قرنطینه (Quarantine) است که در اینجا به جای حذف برنامه مشکوک، با اضافه کردن همان برنامه به قسمت قرنطینه می توانید آن را حذف کنید و سپس در یک فهرست خاص قرار دهید. بنابراین در قسمت قرنطینه شما می توانید از این محل برنامه های مشکوک را حذف کنید و یا در اوقات فراغتتان مجدداً آن را پس از بررسی در وبلاگ امنیتی نصب کنید.

همچنین ایست موبایل سکیوریتی دارای گزینه نادیده گرفتن (ignore) است. این ویژگی باعث می شود که اسکنر بدافزار پرونده های خود را تعیین کند. این قابلیت به ویژه برای کسانی مفید است که برنامه های موبایلشان را علی رغم توصیه کارشناسان امنیتی از منابع دیگری غیر از Google Play دانلود می کنند. همه برنامه هایی که در قسمت ignore هستند در یک لیست مفید، ویرایش شده و به آسانی قابل دسترس می باشند.

ما در هنگام آزمایش قابلیت نادیده گرفتن Eset چند مورد غیر معمول را تجربه کردیم که در ابتدای کار عملکرد مناسبی نداشت. پاک کردن دستگاه و نصب مجدد این مشکل را حل کرد، اگرچه هنوز از علت اصلی آن مطمئن نیستیم.

مشابه آنتی ویروس ESET Mobile Security محصولات زیر می باشد:

حسابرسی امنیتی، محافظت از فیشینگ و موارد دیگر

حسابرسی امنیتی

بسیاری از آنتی ویروس ها شامل ابزاری هستند که به بررسی میزان دسترسی برنامه ها به گوشی شما می پردازند و در صورتی که این برنامه ها خواستار تنظیمات ناامن باشند به شما هشدار می دهند. آنتی ویروس Eset نیز مطابق آنچه که آنها حسابرسی امنیتی (Security audit) نامیده اند عمل می کند.

تصویر security-audit در بررسی ویژگی های آنتی ویروس ایست موبایل سکیوریتی

آنتی ویروس ایست مانند Bidefender’s Clueful، می تواند هنگام دسترسی برنامه ها به اطلاعات شخصی مانند آدرس و مکان را به شما هشدار دهد. این یک روش مفید برای بررسی برنامه های شما می باشد، اما ما متوجه شدیم که که فاقد اطلاعات خاصی می باشد. ما می خواستیم اطلاعات خاصی در مورد خطرات احتمالی به ما ارائه کند، در حالی که Eset فقط برنامه ها را به دسته های مختلف تقسیم می کند.

همچنین Eset دارای یک ابزار دیده بانی دستگاه می باشد که از حافظه دستگاه و ایمن بودن شبکه Wi-Fi که تلفن شما به آن متصل است مراقبت می کند. اینها همه اطلاعات خوبی هستند. ما به ویژه هشدار برنامه به کاربرانی که تلفنشان در حالت اشکال زدایی بود و یا در حالت دانلود خارج از فضای Google Play بودند را پسندیدیم چون این دو ویژگی باید تا حد امکان خاموش باشند.

محافظت از فیشینگ

سایت های فیشینگ طوری طراحی شده اند تا شما را فریب دهند که اطلاعات شخصیتان را در اختیار آنها بگذارید. سایت های فیشینگ یک مشکل در رایانه های رومیزی هستند اما می توانند از طریق پیام کوتاه نیز در تلفن های همراه پخش شوند. پس از فعال کردن قابلیت محافظت از فیشینگ Eset، هر URL را که ایست به عنوان خطر نشان کرده باشد مسدود می کند و شما را از خطر کلاهبرداری در امان نگه می دارد.

یکی از مواردی که ما در رویکرد ایست برای محافظت از مروگر بسیار دوست داشتیم این بود که برنامه، تمامی مرورگرهایی را که نصب کرده اید نشان می دهد و مواردی را که از آنها پشتیبانی می کند برجسته تر می کند. متأسفانه ایست موبایل سکیوریتی فقط از مرورگر Chrome و مرورگر پیش فرض سامسونگ پشتیبانی می کند و مرورگرهایی مثل Firefox و Opera را در تلفن همراه پشتیبانی نمی کند.

یافتن سایت فیشینگ و مسدود کردن آنها نیز کار دشوار و بیهوده ای می باشد زیرا سایت های فیشینگ خیلی سریع تغییر می کنند.

مسدود کردن تماس و پیامک

هر روزه شرکت های امنیتی بیشتری در حال اضافه کردن ابزار مسدود کردن تماس و پیامک به مجموعه های خود می باشند و برای شما این امکان را فراهم می کنند تا شماره های مزاحم را فیلتر کنید. همچنین این ابزار می تواند شما را در برابر اسپم ها، کلاهبرداری ها و بدافزارهایی که ممکن است از طریق پیام کوتاه پخش شوند، محافظت کند.

ابزار مسدود کردن تماس و پیامک Eset، دارای یک رابط کاربری بسیار ساده می باشد و برای شما این امکان را فراهم می کند تا قوانینی را ایجاد کنید تا به تماس گیرندگان خاص و یا یک گروه خاصی که تعریف کرده اید اجازه تماس بدهید و یا مسدودشان کنید. ساختن گروه و مسدود کردن آن کمی خسته کننده می باشد اما من در ایجاد قوانین برای مسدود کردن شماره تلفن خاص و یا تمامی شماره ها مشکلی نداشتم. اگرچه می توانید شماره های پنهان را مسدود کنید اما نمی توانید پیشوندهایی مانند کدهای منطقه را مسدود کنید.

همچنین قوانین ریز و درشت بسیاری در مسدود سازی وجود دارد و این قوانین ریز به شما این امکان را می دهد که تعیین کنید چه قسمتی را می خواهید مسدود کنید (یعنی پیامک، پیام های رسانه ای، تماس های خروجی، تماس های دریافتی) و اینکه چه زمانی می خواهید آنها را مسدود کنید. به عنوان مثال می توانید یک گروه کامل از همکاران را در بعد از تایم کاری در لیست بلاک قرار دهید.

تصویر Call-and-sms-filter در بررسی ویژگی های ایست موبایل سکیوریتی

تماس گیرندگانی که مسدود شده اند، بدون اینکه گزینه ای برای ارسال پیام صوتی استفاده کنید، سیگنال اِشغال خطوط را می شنوند. شما اصلاً از این تماس ها و پیامک ها در آن زمان مطلع نمی شوید و تمام مکاتبات مسدود شده مانند متن کامل پیام ها، در یک گزارش ذخیره می شوند تا اگر شما تمایل داشتید، بتوانید در اوقات فراغتتان آنها را بررسی کنید.

ضد سرقت و محافظ سیم کارت

ضد سرقت

ابزارهای ضد سرقت Eset بسیار متفاوت تر از سایر مجموعه های امنیتی اندروید می باشد. تقریباً برای هر کسی از جمله مدیر دستگاه اندروید گوگل، یک درگاه وب ارائه می گردد تا ویژگی های ضد سرقت را از دور فعال کند. از طرف دیگر ایست، یک نمای کامل موبایل را دارد. شما می توانید به جای وب سایت، دستورات ویژه پیامکی را ارسال کنید تا از راه دور دستگاه خود را کنترل کنید. در حالی که سایر برنامه های امنیتی مثل کنترل پیامک ها یک گزینه اضافی هستند و این تنها مزیت آنتی ویروس Eset می باشد.

برای تنظیمات دستورات پیامک، ابتدا شما باید مشخص کنید که کدام یک از دوستانتان یا چه شماره های خاصی برای ارسال دستورات به تلفن خود، قابل اطمینان می باشند. من این رویکرد انتخاب لیست افراد یا دوستان قابل اعتماد را ترجیح می دهم به جای استفاده از کدهایی که هرکسی می تواند به آنها دسترسی داشته باشد. همچنین شما می توانید یک رمز عبور جداگانه که با پیامک به شما ارسال می شود را نیز تنظیم کنید; که من به شدت توصیه می کنم این ویژگی را فعال کنید. هنگامی که تنظیمات شماره های مورد اعتماد خود را انجام دادید، می توانید SMSها را به شماره خود ارسال کنید و ویژگی های ضد سرقت را فعال کنید. پیامک ها باید در یک قالب خاص ارسال شوند، برای مثال: ” eset lock [password] will lock your phone “
یافتن همه دستورات در برنامه Eset، بسیار آسان می باشد.
در این بخش چهار دستور در دسترس قرار دارد: قفل از راه دور(remote lock)، فریاد زدن (scream)، مکان یابی (locate) و پاک کردن (wipe). که بسته به عملکرد شما مطابق آنچه در لحظه نیاز دارید وجود دارد. برای مثال هنگامی که دستگاه شما قفل شده است، شما باید رمز عبور Eset خود را برای باز کردن قفل استفاده کنید. بسیاری از برنامه های امنیتی دیگر حتی در هنگام قفل بودن گوشی، اجازه دسترسی به اعلان ها، task manager و صفحه اصلی را می دهند. این ویژگی بسیار پسندیده ای است که Eset همه این موارد را غیر قابل دسترس می کند و فرمان Scream تلفن شما را قفل می کند و در حین لرزش موتور، زنگ بسیار بلندی را پخش می کند. از این قابلیت برای ترساندن سارقان و پیدا کردن تلفن خود در یک محیط به هم ریخته می توانید استفاده کنید.

دستور مکان یابی، یک لینک برآورد دقیق از مکان فعلی دستگاهتان در Google Maps می فرستد.
اما دستور پاک کردن اندکی ما را ناامید کرد، زیرا فقط حساب های مرتبط با تلفن من را حذف می کند. برنامه ها، عکس ها و پرونده ها دست نخورده و در دسترس باقی می ماند. من ترجیح می دهم که حداقل گزینه پاک کردن کامل سیستم را داشته باشم.

یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد eset این است که پس از انجام دستور، یک پیام را تولید می کند تا از چه کسی دستور ارسال کند. این امر می تواند در جلوگیری از سوءاستفاده دوستانی که به آنها اعتماد دارید بسیار مفید باشد.

در حالی که ما به طور کلی دستورات پیامکی را دوست داریم اما احساس راحتی با سیستم eset که فقط پیامکی است نمی کنیم. علی رغم اینکه در سایر طرح های کنترل، کنترل پیامک بهبود می یابد، فکر می کنم پیدا کردن یک دوست برای دستور کنترل از راه دور نسبت به استفاده از پورتال وب نمی تواند بهتر باشد. به عنوان مثال اگر الان تلفن شما را دزدیده باشند، چگونه می توانید به یک دوست زنگ بزنید و از او بخواهید که یک پیامک به تلفن همراهتان ارسال کند؟ اگر دوستانتان نزدیک شما نباشند چه؟ من ترجیح می دهم که گزینه پیامک را فقط به عنوان یک مؤلفه و نه به عنوان هسته اصلی یک طرح ضد سرقت داشته باشم. این است که کنترل تلفن همراه من را در دستان خود من نگاه می دارد.

محافظت از سیم کارت (SIM Guard)

هنگامی که یک دزد تلفن شما را بدزدد، اولین کاری که انجام خواهد داد دور انداختن سیم کارت شما می باشد. پس از فعال کردن ابزار SIM Guard، هنگام حذف سیم کارت به دوستان قابل اعتماد شما هشدار می دهد. با برداشتن سیم کارت، eset نیز دستگاه شما را قفل می کند. نکته مهم این است که این پیام ها از شماره سیم کارت جدید ارسال خواهد شد و این فرآیند بدین معنی است که می توانید یک بار دیگر از دستورات پیامکی استفاده کنید.

تصویر anti-theft در بررسی ویژگی های ایست موبایل سکیوریتی

توریست های جهانی که از چندین سیم کارت در یک تلفن همراه استفاده می کنند از eset بابت این که به آنها این امکان را می دهد تا از بیش از یک سیم کارت استفاده کنند قدردانی می کنند.

نکات خوب و بد

من طراحی شفاف و مفید eset را که باعث می شد به آسانی در مورد ویژگی های کلیدی برنامه، اطلاعات کسب کنم و آنها را فعال کنم دوست داشتم. همچنین من تحت تأثیر نحوه عملکرد برنامه در قسمت دستورات ضد سرقت که از طریق پیامکی صورت می گرفت، قرار گرفتم.

با این حال، من مطمئن نیستم که فقط استفاده از دستورات پیامکی از طریق پورتال وب برای کنترل ضد سرقت باعث بهبود شود. یک درگاه وب نیاز دارد که حداقل به عنوان نسخه پشتیبان در دسترس باشد.

و در آخر، eset کارهای بسیاری را به درستی انجام می دهد. ایست با یک سری بروزرسانی ها و ابزارهای ضد سرقت قوی تر، می تواند یک مدعی برتر باشد.

برای اطمینان از مناسب ترین قیمت ها و پشتیبانی پاسخگو، آنتی ویروس اویرا اینترنت سکیوریتی را از وب سایت بنیان سافت خریداری نمایید.


اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع: pcmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم