آشنایی با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET)

yas 1402/12/12
laptop virus signs 04

استفاده از آنتی ویروس قدرتمند مانند (ESET) یا نود 32 باعث خواهد شد که امنیت دستگاه شما به میزان بسیار بالایی افزایش پیدا کند. اما چگونه می‌توان با استفاده از این آنتی ویروس فایل‌های موجود در دستگاه را از نظر وجود ویروس و بدافزار بررسی کرد؟ در این مطلب از بنیان سافت قصد داریم تا شما را با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) آشنا کنیم.

02 1

اسکن ویروس با آنتی ویروس نود ۳۲

آشنایی با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) باعث خواهد شد که شما بتوانید سیستم خود را از نظر وجود ویروس و بدافزار بررسی کنید. پیشنهاد می‌کنیم که هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید تا امنیت سیستم خود را افزایش دهید.

اولین گام برای پیدا کردن ویروس‌ها در سیستم، اسکن دستگاه است. یکی از مزایای آنتی ویروس (ESET) وجود چند نوع اسکن متفاوت است. استفاده از این اسکن‌ها با توجه به نیاز و وقت افراد می‌تواند سبب شود که این کار به بهترین شکل توسط آن‌ها انجام شود. انواع روش‌های اسکن ویروس با آنتی ویروس نود 32 به شرح زیر هستند.

اسکن عادی کامپیوتر

اولین روشی که می‌توانید از آن برای بررسی دستگاه استفاده کنید، اسکن عادی است. این نوع اسکن به زمان بالاتری نیاز دارد اما دستگاه را به طور کامل از نظر وجود ویروس و بدافزار مورد بررسی قرار می‌دهد. روش استفاده از این نوع اسکن به شرح زیر است.

 1. برنامه نود 32 را روی دستگاه خود اجرا کنید.
 2. در صفحه اصلی این برنامه گزینه ای با نام (Computer Scan) وجود دارد. آن را انتخاب کنید.
 3. اکنون در سمت راست صفحه، منویی برای شما باز می‌شود. گزینه (Scan Your Computer) را در این منو انتخاب کنید.
 4. اکنون اسکن دستگاه شروع شده و با توجه به حجم اطلاعات موجود روی هارد دستگاه، مدت زمانی طول می‌کشد تا این اسکن به پایان رسد.
 5. با استفاده از گزینه (Show Log) می‌توانید اطلاعات بیشتری نظیر تعداد فایل‌های اسکن شده، ویروس‌های پیدا شده و موارد دیگر را مشاهده کنید.

اسکن پیشرفته در نود ۳۲

خرید آنتی ویروس (ESET) باعث خواهد شد که شما به امکانات کامل این برنامه دسترسی داشته باشید. اسکن پیشرفته یکی دیگر از روش‌هایی است که برای آشنایی با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) باید با آن آشنا شوید. این نوع اسکن می‌تواند تنها بخشی از کامپیوتر یا حتی حافظه جانبی را که مد نظر شماست به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد. روش استفاده از اسکن پیشرفته نود 32 را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

 1. وارد برنامه نود 32 در دستگاه خود شوید.
 2. گزینه (Computer Scan) را انتخاب کنید.
 3. اکنون در صفحه ای که در سمت راست باز می‌شود، گزینه (Advanced Scans) را انتخاب کنید.
 4. با برگزیدن این گزینه، منویی برای شما باز خواهد شد که باید گزینه (Custom Scan) را انتخاب کنید.
 5. اکنون صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد. در قسمت بالای سمت راست این صفحه تصویر یک چرخ دنده را مشاهده خواهید کرد. آن را انتخاب کرده و برای اسکن هر چه بهتر، گزینه آن را روی (In Depth Scan) قرار دهید.
 6. گام بعدی انتخاب آن بخشی از دستگاه است که قصد بررسی آن را دارید. در صورتی که دوست دارید کل سیستم مورد بررسی دقیق قرار گیرد، گزینه (This PC) را انتخاب کنید و در غیر این صورت، تنها درایو مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 7. پس از آن گزینه (Scan) پایین صفحه را انتخاب کنید.

اکنون فرایند اسکن و بررسی کامپیوتر یا بخشی که انتخاب کرده اید آغاز خواهد شد و پس از مدتی نتایج به شما نشان داده می‌شوند. همچنین شما می‌توانید در زمان استفاده از این نوع اسکن، به جای (in Depth Scan) گزینه (Smart Scan) را انتخاب کنید. در زمان استفاده از این نوع اسکن، فایل‌هایی که در اسکن‌های قبلی تمیز گزارش شده اند، مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. همین امر سبب افزایش سرعت اسکن دستگاه خواهد شد.

03 1

حذف ویروس با آنتی ویروس نود ۳۲

مهم نیست که از کدام یک از انواع آنتی ویروس نود 32 استفاده می‌کنید، این آنتی ویروس معمولاً در زمان اسکن و پیدا کردن ویروس‌ها و فایل‌های مخرب به صورت خودکار اقدامات لازم مانند حذف یا قرنطینه آن‌ها را انجام می‌دهد.

اما برخی مواقع و به دلایل متفاوت، این آنتی ویروس پس از پایان اسکن فایل‌هایی را که حذف یا قرنطینه نکرده است، به شما نمایش می‌دهد تا شما تصمیم گیری در خصوص اقدامات لازم برای آن‌ها را انجام دهید. در ادامه مطلب با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) به کمک روش حذف و قرنطینه این موارد آشنا خواهید شد.

 1. برنامه نود 32 را باز کنید.
 2. گزینه (Tools) را انتخاب کنید.
 3. در پایین صفحه جدید، گزینه (More Tools) را انتخاب کنید.
 4. در صفحه جدید، گزینه ای با نام قرنطینه (Quarantine) مشاهده خواهید کرد.
 5. در این صفحه لیستی از فایل‌های مشکوک را مشاهده خواهید کرد.
 6. روی فایلی که قصد حذف آن را دارید، کلیک راست کنید و گزینه (Delete) را انتخاب کنید.
 7. در این زمان صفحه ای به صورت پاپ آپ برای شما باز می‌شود که با انتخاب گزینه (yes) پاک کردن فایل را تأیید خواهید کرد.

اکنون فایل مشکوک به صورت کامل پاک شد و امنیت کامل به کامپیوتر شما بازگشت.

04 1

خرید آنتی ویروس اورجینال

قیمت آنتی ویروس اورجینال آن قدر بالا نیست که بخواهید به خاطر عدم پرداخت این هزینه کامپیوتر خود و فایل‌های موجود در آن را در معرض خطر قرار دهید. شما تنها کافی است که با استفاده از خدمات مجموعه‌های معتبری مانند بنیان سافت و با پرداخت هزینه ای نه چندان بالا یکی از انواع آنتی ویروس نود 32 را که با نیاز شما مطابقت دارد، خریداری کنید.

پس از نصب این آنتی ویروس روی دستگاه، امنیت کامپیوتر شما و فایل‌های موجود در آن به میزان زیادی افزایش پیدا خواهد کرد و کامپیوتر شما در برابر حملات سایبری، فیشینگ و آلوده شدن به ویروس عملکرد بهتری خواهد داشت.

جمع بندی

 • آشنایی با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) باعث خواهد شد که شما بتوانید به راحتی ویروس‌های داخل دستگاه خود را پیدا و اقدامات لازم جهت حذف آن‌ها را انجام دهید.
 • در زمان استفاده از بخش اسکن آنتی ویروس نود 32 شما می‌توانید به دو صورت عادی و پیشرفته دستگاه خود را اسکن کنید. هر کدام از این روش‌های مزایایی به همراه دارند.
 • خرید آنتی ویروس اورجینال از آن دسته کارهایی است که نباید در خصوص آن تأمل کنید. آنتی ویروس‌های غیر اورجینال و کرک شده خود تبدیل به محلی برای ورود ویروس و بدافزار به کامپیوتر شما خواهند شد.

پرسش‌های پرتکرار

در زمان استفاده از نود 32 به چند نوع اسکن دسترسی داریم؟

همانطور که در بخش‌های آشنایی با نحوه اسکن و پاک کردن ویروس با (ESET) بیان کردیم، در زمان استفاده از نود 32 شما به طور کلی به دو نوع اسکن عادی و پیشرفته دسترسی خواهید داشت.

تفاوت اسکن هوشمند و عمیق چیست؟

اسکن عمیق تمام فایل‌های موجود در کامپیوتر را با دقت بالایی مورد بررسی قرار می‌دهد. این کار نیاز به صرف زمان نسبتاً بالایی دارد. اما اسکن هوشمند فایل‌هایی را که در اسکن‌های قبلی تمیز گزارش شده‌ اند، دوباره بررسی نمی‌کند و همین امر سرعت اسکن را افزایش می‌دهد.

چرا باید از آنتی ویروس اورجینال استفاده کرد؟

آنتی ویروس‌های کرک شده علاوه بر این که تمام ویژگی‌های آنتی ویروس اصلی و خریداری شده را در اختیار شما قرار نمی‌دهند، امکان دارد خود کرک آن‌ها به عنوان محلی برای ورود ویروس‌ها، بدافزارها و حملات سایبری تبدیل شود.