معرفی و کاربرد محصولات شرکت ادوبی (Adobe)

yas 1402/12/25
معرفی و کاربرد محصولات ادوبی

هنگامی که صحبت از معرفی محصولات ادوبی (Adobe) می‌شود، می‌توان نام حدود 70 برنامۀ مختلف را ذکر کرد که در تدوین فیلم، انیمیشن، بازی‌های ویدیویی، عکس و پادکست‌ها کاربرد دارند. در این میان می‌توان به ادوبی فتوشاپ، ادوبی افترافکت، ادوبی اودیشن، ادوبی ایلوستریتور و ادوبی پریمیر اشاره کرد.

نرم افزارهای شرکت ادوبی

شرکت ادوبی در چند دهۀ اخیر نرم افزارهای متنوعی توسعه داده که برای طیف وسیعی از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. تعداد این نرم افزارها به بیش از 70 عدد می‌رسد که هر کدام نسخه‌های مختلفی داشته و بارهای مختلف به روز رسانی شده‌اند. 

تدوین کنندگان فیلم‌ها، فایل‌های صوتی و تصویری، گرافیست‌ها، ویراستاران، انیمیشن سازان، فعالان حوزۀ بازاریابی و توسعه دهندگان وب و اپلیکیشن از این برنامه‌ها استفاده می‌کنند. آنچه اهمیت دارد، خرید محصولات ادوبی اورجینال است تا بتوان از تمام امکانات برنامۀ انتخابی به سهولت استفاده کرد.

Picture2

ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop)

ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop) در معرفی محصولات ادوبی (Adobe) به عنوان یکی از معروف‌ترین برنامه‌های ادوبی است که گرافیست‌ها، فیلمسازان، انیمیشن سازان و بازاریابان از آن استفاده می‌کنند. زیرا امکان آماده کردن فیلم، انیمیشن و تصاویر و تعبیۀ آنها در امور تبلیغاتی، آموزشی، نقاشی دیجیتالی، تفریحی و مواردی دیگر با ادوبی فتوشاپ وجود دارند.
اکنون برنامۀ فتوشاپ روی کامپیوترهایی کار می‌کند که از سیستم عامل ویندوز یا (macOS) بهره مند می‌شوند. کاربران این نرم افزار در سطوح مختلف از (Photoshop) استفاده می‌کنند. گروهی از کاربران در حد ابتدایی و گروهی دیگر در حد پیشرفته از امکانات این برنامه استفاده خواهند کرد.

ادوبی این‌ دیزاین (Adobe InDesign) 

ادوبی این‌ دیزاین (Adobe InDesign) برنامۀ دیگری است که در طراحی و تدوین متن و تصویر به کار می‌رود. در حقیقت از برنامۀ این دیزاین برای لایه بندی و چیدمان صفحات روزنامه‌ها و مجلات در قالب چاپی و آنلاین استفاده می‌شود. با توجه به اینکه دقت عمل این دیزاین نسبت به فتوشاپ بیشتر است، در اموری که ذکر شدند، کاربرد بیشتری دارد.

این نکته را نباید فراموش کرد که برنامه ادوبی این‌ دیزاین (Adobe InDesign) در عصر حاضر که امور مختلف به صورت دیجیتال انجام می‌شوند، در طراحی پوستر، کتاب الکترونیک و مجله‌های دیجیتالی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین نباید از اهمیت آن در امور مارکتینگ، خبررسانی و چاپ و نشر غافل شد.

Picture3

ادوبی ایلوستریتور (Adobe Illustrator)

برنامه ادوبی ایلوستریتور یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مجموعۀ ادوبی است که در طراحی صفحات مختلف وبسایت، ایجاد رابط کاربری ساده و جذاب، توسعۀ برنامه‌های کاربردی و انواع بازی‌ها استفاده می‌شود. در این سال‌ها، طراحان بازی‌های ویدیویی، استفادۀ قابل توجهی از ادوبی ایلاستریتور داشته‌اند. 

احتمالاً به این دلیل که طراحی انواع اشکال هندسی و شخصیت‌ها و محیط‌های بازی با این برنامه با سرعت و سهولت بیشتری پیش برده می‌شود. به خصوص که در بازی‌های ویدیویی، تلاش می‌شود که همه چیز تا حد امکان در طبیعی‌ترین حالت خود جلوه کند.
علاوه بر آنچه گفته شد، ایلوستریتور، می‌تواند بهترین ابزار برای طراحی پوستر، بیلبورد، کتاب‌های الکترونیک و مواردی از این دست باشد.

ادوبی پریمیر پرو (Adobe Premiere Pro) 

کسانی که به تولید، ویرایش و تدوین فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی یا انواع کلیپ‌‌ها مشغول هستند، به خوبی می‌دانند که ادوبی پریمیر پرو به عنوان کاربردی‌ترین نرم‌ افزاری حیطۀ فعالیت آنها شناخته می‌شود. 

آنچه باعث شده تا افراد حرفه‌‍‌ای در حوزۀ تدوین فیلم، تیزرهای خبری و ویدیوهای تبلیغاتی به آن رجوع کنند، سازگاری بالای آن با سایر برنامه‌های گرافیکی به ویژه آنهایی است که در خانوادۀ ادوبی قرار دارند. به همین دلیل در حوزه‌های موضوعی اطلاعات و ارتباطات، بازاریابی دیجیتال و امور هنری از پریمیر پرو به طور قابل توجهی استفاده می‌شود.

ادوبی فرسکو (Adobe Fresco) 

برنامۀ ادوبی فرسکو، یکی از پرکاربردترین برنامه‌های گرافیکی است که نقاشان در حوزۀ (Digital Painting) به آن رجوع می‌کنند. گرافیست‌ها نیز در آماده کردن نقاشی‌های کتاب‌های داستان، علمی، تخصصی و دانشنامه‌ها از این نرم افزار بهره مند می‌شوند. برنامه‌ای که با یک قلم و پد دیجیتالی مخصوص به آن قابل استفاده خواهد بود.

Picture4

ادوبی اسپارک (Adobe Spark)

ویرایش حرفه‌ای عکس با کمک برنامۀ ادوبی اسپارک (Adobe Spark) به سهولت انجام می‌شود. این برنامه اجازۀ افزودن فیلترها و افکت‌ها را همراه با استفاده از طیف وسیعی از پالت‌های رنگ به کاربران خود می‌دهد. به این ترتیب امکان ویرایش دقیق عکس‌ها برای کارشناسان حوزه‌های طراحی و نقاشی یا بازاریابان دیجیتالی و فعالان در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام فراهم شده است. 

ادوبی لایت‌ روم (Adobe Lightroom) 

عکاسان عموماً در معرفی محصولات ادوبی (Adobe) به برنامۀ ویرایشگر عکس برخورد می‌کنند. این برنامه با اینکه مورد استقبال عکاسان حرفه‌ای قرار گرفته است، امکاناتی دارد که عکاسان مبتدی نیز می‌توانند از آن در حد نیاز خود استفاده کنند.
این برنامه چند ویژگی مشابه با (Adobe Bridge) ،(Adobe Photoshop) و (Adobe Camera) دارد. اما همچنان به عنوان نرم افزاری مستقل از تمام برنامه‌های ادوبی شناخته می‌شود و مورد استفادۀ عکاسان و تدوین کنندگان تصاویر قرار می‌گیرند. 

ادوبی لایت روم از انواع فرمت‌های تصاویر پشتیبانی می‌کند و به کاربران خود اجازه می‌دهد که به سادگی عکس‌ها را روتوش کنند. در نسخه‌های جدید لایت روم، رابط کاربری آسان‌تر است و امکان پردازش و سازماندهی تصاویر کار ویرایش و مدیریت تصاویر ذخیره شده آسان‌تر شده‌اند.

Picture5

ادوبی راش (Adobe Rush)

آن دسته از طرفداران شبکه‌های اجتماعی که ویدیوهای صفحات مختلف را دنبال کرده یا خود ویدیو آپلود می‌کنند، به این موضوع آگاه هستند که تدوین فیلم‌ها به برنامه‌ای نیاز دارد که هر چه کار با آن آسان‌تر باشد، بهتر است. 

ادوبی راش (Adobe Rush) که نسخۀ ساده شدۀ ادوبی پریمیر است، در زمینۀ تدوین و ویرایش فیلم‌ها به کاربران خود کمک می‌کند. می‌توان به ویدیوها ویرایش شده، متن، انیمیشن و افکت‌هایی را اضافه کرد. در ضمن امکان ذخیره سازی آنها در فضای ابری هم وجود دارد. به این ترتیب ادوبی راش در ردۀ پرکاربردترین برنامه‌های شرکت ادوبی در عصر حاضر قرار دارد.

ادوبی (XD)

ادوبی (XD) برنامه‌ای است که به طراحان، گرافیست‌ها و متخصصان فعال در حوزه تدوین و آماده کردن تصاویر امکان طراحی وکتورهای دیجیتال را می‌دهد. طراحان وبسایت به آماده کردن (UI) و (UX) می‌‌پردازند، سازندگان انیمیشن سه بعدی برای آماده کردن انیمیشن‌های مختلف از ادوبی (XD) استفاده می‌کنند. طراحی وایرفریم نیز با کمک ادوبی ایکس دی انجام می‌شود.

ادوبی افتر افکت (Adobe After Effects)

ادوبی افتر افکت یکی از برنامه‌های دیگری است که برای انیمیشن‌سازی، موشن گرافی، ایجاد حرکت در متن و اشکال یا حذف اشیا از فیلم‌ها به کمک متخصصان می‌آید. این برنامه بیش از چهار دهه مورد استفاده کاربران خود قرار داشته است، توانسته تدوین فیلم‌های دو بعدی و سه بعدی را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

جمع بندی

  • شرکت ادوبی بیش از 50 برنامه کاربردی را برای تدوین تصاویر، فیلم‌ها و پادکست‌ها آماده کرده است.
  • ادوبی فتوشاپ، ادوبی پریمیر پرو، ادوبی افتر افکت، ادوبی راش و ادوبی فرسکو چند مورد از برنامه‌های ادوبی هستند.
  • برنامه‌های ادوبی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربران مبتدی تا حرفه‌ای در حد نیاز خود از آنها استفاده می‌کنند.
  • شما برای خرید نسخۀ اورجینال برنامه‌های ادوبی می‌توانید به وبسایت بنیان سافت مراجعه کنید.

پرسش‌های پرتکرار

کدام برنامه‌های ادوبی در حیطۀ تدوین فیلم هستند؟

– ادوبی افتر افکت، ادوبی پریمیر پرو و ادوبی فلش برنامه‌های کاربردی برای تدوین فیلم هستند.

کدام برنامه ادوبی بیشترین کاربرد را در تهیۀ پادکست دارد؟

– برنامه ادوبی اودیشن (Adobe Audition) برای تدوین و ویرایش صوت به کار می‌رود.

عکاسان با کدام برنامۀ ادوبی می‌توانند، عکس‌ها را تدوین کرده و به مدیریت فایل‌های موجود بپردازند.

اگرچه تدوین عکس‌ها با برنامه‌ها ادوبی مختلف انجام می‌شود، اما ادوبی لایت روم، بهترین گزینه برای عکاسان به حساب می‌آید.

بدون دیدگاه