4 راه برای محافظت از خودتان در برابر موج رو به رشد ransomware

آنتی ویروس اوست تمامی اطلاعاتی که شما باید از خودتان در برابر بدافزارهای رایج که به عنوان ransomware شناخته می شود، را در اختیارتان قرار می دهد. در اوایل این هفته، یک ویروس ransomware مبتنی بر پتیا، اوکراین را در بزرگترین حمله سایبری که کشور تا به حال تجربه کرده بود، هدف قرار داده بود، بانک مرکزی، خدمات پستی و شرکت های تجاری مانند سازنده هواپیما Antonov را هدف قرار داد. حملات Ransomware تبدیل به یک روند مشخص و تاسف برانگیز شده است.

Ransomware به صورت بسیار محدود و ابتدایی در اواخر دهه 80 شکل گرفتند، اما اولین نمونه از تجسم مدرن آن در سال 2013 بود، زمانی که یک ویروس مضر به نام CryptoLocker هزاران کامپیوتر را آلوده کرد وحدود 3 میلیون دلار به صورت باج جمع آوری کرد. این موفقیت باعث شده است تا باج گیری به یک تاکتیک محبوب در دنیای جنایتکاران جرایم اینترنتی تبدیل شود.

چگونه ransomware کار کثیف خود را انجام می دهد؟

Ransomware معمولا سیستم شما را از طریق یک ایمیل فیشینگ آلوده می کند که حاوی یک لینک آلوده است. اگر سیستم عامل شما قدیمی و فاقد به روز رسانی است بایستی به این نکته توجه نمایید که احتمال افزایش حملات باج افزارها را افزایش می دهد.  مجرمان سایبری همواره در حال توسعه روش های جدید گسترش عفونت هستند، مانند کرم WannaCry ransomware که در ماه مه به شبکه های کامپیوتری حمله کرد و بیش از 400،000 سیستم را هدف قرار داد .این واقعیت وحشتناک کرم ها است – آنها خود را تکرار می کنند تا بتوانند به تمامی رایانه متصل به یک شبکه نفوذ کنند.

Ransomware معمولا فایل ها را بر روی رایانه شما اسکن می کند، تشخیص می دهند که آیا مهم هستند یا نه سپس آن فایل ها را رمزگذاری می کند . اگر یک سازمان بزرگ قربانی حمله ransomware باشد، فایل های ربوده شده می تواند پایگاه های مهم داده ها باشد و بدون آن کسب و کار اساسا قابل انجام نباشد. در مورد کاربران خانگی، این فایل ها می تواند فایل های شخصی حساس، مانند اسناد مالی یا عکس ها باشد.

هنگامی که شما سعی می کنید بر روی فایل های گروگان گرفته شده کلیک کنید، صفحه ای به شما نشان داده می شود که برای استفاده مجدد از فایل ها  بایستی مبلغی را پرداخت کنید. این مبلغ برای هر شخص متفاوت است، اما میانگین آن معمولا سیصد  دلار است. Ransomware به طور معمول نیز به شما مهلت اندکی برای پرداخت می دهند ، اگر شما آن را  پرداخت نکنید، فایل های شما برای همیشه از بین رفته است.

چگونه می توان از خود در برابر ransomware دفاع کرد؟

ransomware ضد گلوله نیست. شما می توانید با این 4 روش anti-ransomware شوید :

1-اولین توصیه ما، قوی ترین توصیه است: پشتیبان گیری کنید. اگر نسخه های کارآمدی از آنچه مجرمان سایبری “ربوده شده اند” داشته باشید، دیگر آنها هیچ قدرتی ندارند.

2-همیشه سیستم عامل و نرم افزار های خود را به روز نگه دارید.یک سیستم قوی آنتی ویروس نصب کنید که حاوی حفاظت ransomware است.

3-اگر فایل های شما آلوده شدند، امید خود را از دست ندهید؛ به جای این، از ابزارهای رمزگشایی رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید تا ببینید آیا کسی راهی برای آزاد کردن فایل های رمز شده شما دارد. انسانهای خوب، ابزار رمزگشایی را منتشر می کنند، همانطور که انسانهای بد، حملات رمزگذاری را راه اندازی می کنند.

4-در حالی که شما ممکن است وسوسه شوید، اما به هیچ وجه هیچ گونه پرداختی انجام ندهید.پرداخت مبلغ باج هرگز دلیلی برای  بازگشت امن داده ها و اطلاعات شما نمی شود. هنگامی که پول خود را می گیرند، مجرمان سایبری ممکن است تصمیم بگیرند که فایل ها را دوباره رمزگذاری کنند و دوباره از شما درخواست باج کنند.

Avast دارای راه حل های جدید ransomware است

فن آوری آنتی ویروس Avast هر ماه بیش از 1 میلیارد بدافزار را شناسایی و فعالیت آنها  را متوقف می کند ، از جمله باج افزارهایی مبتنی بر پتیا. اگر یک فایل نشانه هایی از عمل غيرعادی را نشان می دهد، Behavior Shield بلافاصله آن را تشخیص داده و قرنطینه می کند.

تهدید باج افزارها واقعی است، اما راه حل مقابله با آن نیز وجود دارد. توانایی خود را با افزایش دانش برای دفاع در برابر موج کنونی باج افزارها بالا ببرید.. هنگامی که می دانید محافظت می شوید، در ترس زندگی نمی کنید.

https://blog.avast.com/4-ways-you-can-protect-against-rising-wave-ransomware

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگویی آنلاین
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم