بررسی ویژگی های Eset NOD 32

امیر جدیدی 1399/02/27
تصویر بررسی Eset Nod 32

آنتی ویروس ایست نود 32، دارای قابلیت هایی است که سطح امنیتی آنها قابل تنظیم می باشد.
ما در این مقاله می خواهیم ویژگی های آنتی ویروس Eset Nod 32 را بررسی کنیم.

بررسی Eset NOD 32

کمپانی Eset حدود 30 سال پیش در براتیسلاوا توسط گروهی تأسیس شد تا نرم افزار Nod خود را به بازار عرضه کند. این روزها ایست، پرتفوی گسترده ای از محصولات را پوشش می دهد که تمام سیستم عامل های اصلی را پوشش می دهد و توسط 110 میلیون کاربر در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویر Eset-Nod-32 در بررسی Eset Nod 32

دامنه کاربران خانگی Eset با آنتی ویروس Eset Nod 32 آغاز می شود، محصولی سلب شده که بر روی اصول آنتی ویروس، ضد فیشینگ و ضد باج افزار متمرکز است.
(بخاطر بسپارید که اکثر محصولات آنتی ویروس پایه ای، از سیستم عامل ویندوز پشتیبانی می کنند.)

قیمت این محصولات معمولاً در رده متوسط قرار دارند. مثلاً قیمت جهانی یک لایسنس یک کاربر با دوره یکساله حدود 40 دلار می باشد.
آنتی ویروس Eset Internet Security، علاوه بر داشتن تمام ویژگی های ایست نود 32، ویژگی های دیگری همچون محافظت از معاملات بانکی آنلاین، ضد اسپم، کنترل والدین و یک مرورگر ایمن نیز به آن اضافه می شود.این محصول امکان دسترسی برنامه های غیر مجاز به وب کم شما را مسدود می سازد، در حالی که ویژگی ضد سرقت (فقط در سیستم عامل ویندوز) می تواند لپ تاپ مفقود شده شما را مکان یابی کند و در این راستا به شما کمک کند.

در این بخش چندین لایه امنیتی وجود دارد، از جمله دیوار آتش، نظارت بر الگوهای ترافیک شبکه خطرناک و مانیتور متصل به صفحه اصلی که دستگاه های شما را از نظر آسیب پذیری اسکن می کند. ایست اینترنت سکیوریتی از سیستم عامل اندروید نیز پشتیبانی می کند.

نصب آنتی ویروس Eset Nod 32 بسیار آسان و واضح می باشد: آدرس ایمیل خود را وارد می کنید، چند تنظیم انجام می دهید.
پس از اتمام نصب، آنتی ویروس ایست نود 32 به طور خودکار اسکن کامل سیستم را انجام می دهد. این اسکن اکثراً از منابع زیادی استفاده نمی کند (حدود 20% CPU و حدود 20-40% برای Driveهایمان) و ما توانستیم مانند حالت عادی به استفاده از سیستم خود بپردازیم.
اگر ویژگی “check potentially unwanted programs” را فعال کرده باشید، فرصتی به دست می آورید که هشدارهای بیشتری را نسبت به آنچه انتظار دارید دریافت کنید.به عنوان مثال ما بارها هشداری را برای نسخه های نصب کننده Malware Fighter IObit دریافت کردیم.

فایل ها و پرونده های Eset نزدیک به 800 مگابایت از فضای درایو را پر کرد که این حجم برای یک آنتی ویروس ساده، نسبتاً حجم بالایی است. اما در نهایت تعجب و شگفتی، آزمایشات نشان می دهد که با این حال این آنتی ویروس سبک می باشد. گزارش معیارهای عملکرد محصولات امنیتی PassMark نشان می دهد که آنتی ویروس Eset Nod 32 بسیار عالی عمل کرده و مقام سوم را در این آزمایشات کسب کرده است. این آزمایشات بسیار دقیق هستند.

این آنتی ویروس در تست محافظت در برابر خود نیز به خوبی عمل می کند و نتایج خوبی را به دست می آورد. در این آزمایشات حملات مختلفی را شبیه سازی می کنیم تا ببینیم که آیا بدافزار می تواند یک برنامه آنتی ویروس را غیرفعال کند یا خیر. ما سعی کردیم فایل ها را حذف کنیم، عملیات را متوقف کنیم، اینترنت و فیلتر درایورها را قطع کنیم، تنظیمات شروع خودکار را حذف کنیم و موارد دیگر. اما هیچکدام از تلاش های ما، کوچکترین خللی را در روند کار Eset وارد نکرد. ایست همچنان امنیت خود را حفظ کرده بود و ما نتوانستیم امنیت و محافظت آن را به خطر بیندازیم.

تصویر tools در Eset Nod 32

رابط کاربری

رابط کاربری EsetNod 32 مانند بسیاری از برنامه های امنیتی دیگر کار می کند: یک داشبورد ساده وضعیت امنیتی فعلی شما را نمایش می دهد و شما می توانید اسکن کامل سیستم را با یک کلیک راه اندازی کنید و یک نوار کناری وجود دارد که امکان مرور و دسترسی به سایر ویژگی ها و ابزارهای این برنامه را برای کاربران فراهم می آورد.

این امر بسیار اساسی و پایه ای بنظر می رسد که حتی ساده ترین و جدیدترین آنتی ویروس ها نیز باید آن را داشته باشند. در اینجا چیز بیشتری برای یادگیری وجود ندارد: شما می توانید ایست نود 32 را در پس زمینه خود اجرا کنید و اگر زمانی نیاز به اسکن چیزی داشتید، می توانید آن را با یک یا دو کلیک انجام دهید. اما در اینجا فریب نخورید زیرا چیزی بیشتر از آنچه که شما فکر می کنید در این برنامه وجود دارد.

به عنوان مثال، پنجره داشبورد قابل تنظیم می باشد و بسیاری از پنل ها، طرح های خود را تنظیم می کند تا با آن مطابقت داشته باشد. این یک ترفند کوچک برای رابط کاربری می باشد اما بسیار هوشمندانه و در عین حال راهی آسان برای مشاهده راحت تر گزارش های پیچیده و پیمایش کمتر در آن می باشد.

برخی از ویژگی های قدرتمند و خوب این رابط کاربری را فقط در صورتی متوجه آن می شوید که برای آن وقت بگذارید تا رابط کاربری خود را به خوبی کشف کنید. صفحه Log Files ممکن است همانند یک جد.ل معمولی از وقایع اخیر آنتی ویروس باشد اما پس از اینکه ما در آنجا راست کلیک کردیم، یک منو با تعداد بسیار زیادی ابزار قدرتمند ظاهر شد مانند: فیلتر کردن با چندین پارامتر، گزینه های کپی و حذف، ابزار جستجو، صادرات به چندین قالب.

برخی ناسازگاری ها نیز در این برنامه وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید از Ctrl+A و Ctrl+C برای کپی کردن هر چیزی استفاده کنید اما در لیست فرآیندهای در حال اجرا این امر امکان پذیر نیست و حتی هیچگونه گزینه کلیک راستی نیز برای منوی Processes وجود ندارد.

هنوز هم رابط کاربری Eset نسبت به سایر رقبا جذاب تر و جالب تر است. اگر سبک و مدل شما فنی می باشد حتماً روی هر پیوندی کلیک راست کنید تا متوجه شوید چه کارهایی را با آن می توانید انجام دهید.

تصویر رابط کاربری در Eset Nod 32

آنتی ویروس

انواع اسکن توسط Eset شامل اسکن کامل سیستم، دستگاه های قابل جابجایی (مانند فلش مموری و …) و اسکن سفارشی (در اینجا فایل ها، پوشه ها و درایوهای انتخابی شما را بررسی می کند) می باشد که این اسکن ها نسبت به سایر رقبا محدودتر می باشد.

هیچ اسکن سریعی (Quick Scan) وجود ندارد. در اینجا گزینه ای برای اسکن پروفایل ها برای اجرا وجود دارد اما در رابط کاربری آن دیده نمی شود مگر اینکه به جستجوی منوهای Eset بروید تا متوجه شوید چنین گزینه ای وجود دارد.

در تئوری Eset تعریف شده تا پس از اولین اجرای ایست، پرونده های جدید یا اصلاح شده را مورد بررسی قرار دهد، اسکن های بعدی را سرعت بخشد تا نبود گزینه Quick Scan را کم اهمیت جلوه دهد. اما بنظر نمی رسد این روش برای سیستم ما تغییری ایجاد کرده باشد.

در Settings dailog، خبرهای بهتری وجود دارد. این بخش جایی است که Eset می تواند کنترل همه چیز را به دست بگیرد و هرآنچه می خواهید را اسکن کند مانند: بخش بوت، درایوهای شبکه، بایگانی و هرآنچه ممکن است. همچنین در اینجا ایست این امکان را برای شما فراهم می کند تا جزئیات دقیق مانند پروتکل های ایمیل را بررسی کنید یا نادیده بگیرید و همچنین سطح فایل های زیپ را در ایست اسکن کنید.

این انعطاف پذیری تقریباً در هر جایی که نگاه کنید ادامه می یابد. راست کلیک کردن یک فایل در Explor و Eset Nod 32 مانند هر چیز دیگری، گزینه هایی را در اختیارتان قرار می هد تا هنگامی که در معرض خطر قرار دارید آنها را اسکن کنید. همچنین شما می توانید از اسکن شهرت (reputation scan) استفاده کنید تا چیزهای بیشتری را درباره برنامه ها پیدا کنید مثلاً برای گرفتن یک حکم فوری، فایل را بدون تمیز کردن آن اسکن کنید یا به صورت دستی یک فایل را قرنطینه کنید بدون اینکه آن فایل به عنوان بدافزار نشان گذاری شده باشد. این یک روش بسیار مفید برای بایگانی کردن ایمن پرونده هایی است که از آنها نگران هستید.

نتایج حاصل از این اسکن ها متغیر بود. مخصوصاً اسکن شهرت (reputation scan) مرتباً اظهار می کند که اجرایی کاملاً ایمن دارد. اما این اسکن در اینجا اطلاعات بسیار مفیدی را نیز در اختیار ما قرار می دهد از جمله وقتی که ایست برای اولین بار پرونده را مشاهده می کند. ما بسیار خوشحالیم که Eset این گزینه را در این نسخه گنجانده است.

تصویر آنتی ویروس در Eset Nod 32

محافظت

در یکی از گزارشات AV-Comparatives مقایسه جالبی بین 16 آنتی ویروس صورت گرفته است که نشان می دهد عملکرد 16 موتور بهترین آنتی ویروس ها در برابر آخرین بدافزارها چگونه است.
در این آزمایشات Eset توانست 98.4% از بدافزارها را مسدود کند.

آزمایشات ما که در مقیاس های کوچکی هستند نمی توانند با آزمایشگاه های اصلی رقابت کنند، اما ما هنوز علاقمند بودیم که ببینیم ایست چگونه می تواند تهدیدات باج افزارهای سفارشی شده ما را برطرف کند. از آنجایی که برنامه آزمایشی ما منحصراً برای ماست و Eset قبلاً با آن مواجه نشده است، این آزمایش می تواند یک تست مفید در تعیین چگونگی عملکرد ایست نود 32 در برابر نرم افزارهای مخربی که حاوی بدافزار جدید هستند باشد.
Eset توانست این شبیه ساز را به عنوان تهدید باج افزاری شناسایی کند و قبل از راه اندازی این برنامه را پاک کرد. این تست مرتبط با نظارت بر رفتار (behavior monitoring) بود. بهرحال eset سزاوار این اعتبار است. در صورتی که آنتی ویروس های دیگر صبر می کنند تا این شبیه ساز باج افزار چند پرونده را رمزگذاری کند سپس شروع به انجام اقداماتی برای رفع آن می کنند.

به وضوح این آزمایشات نشان می دهد که Eset Nod 32 می تواند عملکرد خوبی در برابر بدافزارهای گوناگون از خود نشان دهد.

تصویر محافظت در Eset Nod 32

مسدود کردن سایت های مخرب

آنتی ویروس Eset Nod 32 دارای دو لایه محافظتی URL می باشد:
اولین لایه محافظتی که ساده ترین نوع آن می باشد، از شما در برابر تهدیدات سایت های فیشینگ محافظت می کند در حالی که لایه دیگر از چندین فناوری استفاده می کند تا از سیستم شما در برابر خطرات سایت های عمومی محافظت کند.
هر دو لایه امنیتی URL در هسته موتور این برنامه امنیتی ساخته شده است و شما دیگر نیازی به نصب برنامه های مرورگر یا نگرانی در رابطه با اینکه این آنتی ویروس از چه مرورگرهایی محافظت و پشتیبانی می کند ندارید. شما با استفاده از آنتی ویروس Eset Nod 32 به طور خودکار در تمامی مواردی که دسترسی به اینترنت دارید مورد محافظت از سوی این آنتی ویروس بی نظیر قرار می گیرید.

گزینه های پیکربندی زیادی نیز وجود دارد. بیشتر سوئیچ های on\off هستند که ممکن است به ندرت از آنها استفاده کنید. شما می توانید اسکن سایت های HTTP غیرفعال کنید گرچه این ایده بدی می باشد اما چند مورد استثنا وجود دارد. به عنوان مثال ویژگی Address List به شما این امکان را می دهد تا لیست سایت هایی را ایجاد کنید که می خواهید همیشه مجاز باشند، همیشه مسدود باشند و یا همیشه محتوای آنها را اسکن نکند. (البته این مورد در صورتی مفید است که یک وب سایت قانونی اشتباهاً بلاک شده باشد)

تصویر فیشینگ در Eset Nod 32

آنتی ویروس Eset NOD 32 در آخرین آزمایشات تست ضد فیشینگ آزمایشگاه AV-Comparatives نیست بنابراین ما نمی توانیم حکم قطعی درباره مسدود کردن پیوندهای حاوی فیشینگ ارائه دهیم. اما در تست هایی که برای ایست نود 32 انجام دادیم یافتیم که این آنتی ویروس تمامی سایت های مخرب را مسدود کرد از جمله برخی لینک های فیشینگ بسیار جدید را نیز که توسط شرکت تست های امنیتی MRG Effitas ارائه شده بود را شناسایی و مسدود کرد.

تصویر مسدود کردن وب سایت های مخرب در Eset Nod 32

این آنتی ویروس به اندازه کافی هوشمند است که می تواند تهدیدات وب را با تجزیه و تحلیل به خوبی تشخیص دهد و همچنین به دنبال جستجوی لیست سیاه URL باشد.
دقیقاً مانند قسمت محافظت ما اطلاعات کافی نداریم تا کاملاً مطمئن شویم که فیلتر URL تا چه اندازه خوب کار می کند. اما این آزمایشات در مقیاس کوچک ما نشانه های مثبتی را به ما نشان داد.

تصویر مسدود کردن وب سایت های مخرب در Eset Nod 32

کنترل دستگاه (Device Control)

ابزارهای bonus در ایست با کنترل دستگاه شروع می شود، یک ویژگی غیر معمول است که هنگامی که انواع مختلفی از دستگاه ها به سیستم کاربران متصل شده اند آنها را مورد ارزیابی قرار می دهد. این دستگاه ها می تواند شامل حافظه خارجی، USB چاپگر، دستگاه بلوتوث، اسکنر، کارت خوان هوشمند، مودم و موارد دیگر.

گزینه های کنترل دستگاه شامل making devices read-only و نمایش هشدار به کاربران یا مسدود کردن کامل آنها می باشد. این قوانین می تواند برای همه دستگاه ها یا فقط برای دستگاه های خاص اعمال شود.

این ویژگی، یک سیستم بسیار قدرتمند می باشد اما تنظیم آن کار ساده ای نیست. هیچگونه قوانین از پیش ساخته شده وجود ندارد، در عوض می توانید بیشتر گزینه های فنی را از لیست انتخاب کنید، امیدواریم که این ویژگی ها را به درستی متوجه شوید اما می توانید از صفحه Help در ویژگی ها برای درک بهتر آنها استفاده کنید.
اگر سطح استفاده کاربران از سیستم در حد مبتدی و کارهای جزئی می باشد بهتر است از گزینه Device Control چشم پوشی کنند اما اگر استفاده آنها تخصصی می باشد بهتر است از این ویژگی استفاده کنند زیرا این گزینه امکاناتی را برای آنها فراهم می کند که به ندرت در جاهای دیگر مورد استفاده آنها قرار می گیرد.

تصویر کنترل دستگاه در Eset Nod 32

ویژگی های دیگر

آنتی ویروس Eset Nod 32 لیست بلند بالایی برای ویژگی های دیگر ندارد. هیچ کدام از ابزارهای امنیتی دیگر مشابه آن در این نسخه از آنتی ویروس ایست وجود ندارد، ابزارهایی مانند مدیریت رمز عبور، پاک کننده پرونده های ناخواسته و یا موارد مشابه آنها.

در اینجا می توانید لیست ویژگی های مربوطه را ببینید که چه برنامه هایی را برنامه بلاک کرده است، فرآیندهای در حال اجرا، دانلود ابزار ESET’s bootable SysRescue و موارد دیگر را مشاهده کنید.

برخی از این موارد کمی مشکوک می باشد. به عنوان مثال سیستم پاک کننده (System Cleaner) ادعا می کند که هنگام تغییرات پیش فرض key Windows settings به شما هشدار داده است داده است که اینها ممکن است به علت بدافزار باشد. تا این جای کار مشکلی نیست اما در واقع، این برنامه اطلاعات کافی برای گرفتن یک تصمیم گیری شفاف را در اختیار شما نگذاشته است.

مثال دیگر این است که پاک کننده سیستم به ما می گوید که می خواهیم تنظیمات پوشه های سیستم و پرونده های اجرایی را بازنشانی کنیم اما هیچ توضیحی در مورد دلیل این کار و یا تغییراتی که می خواهد ایجاد کند ارائه نداده است. پس این دلیلی نمی شود که وقتی که ما اطلاعات کافی برای آن نداریم اجازه دهیم Eset هرآنچه را که از آن شکایت دارد بازنشانی کند.

تصویر تنظیمات پیشرفته در Eset Nod 32

حکم نهایی

آنتی ویروس Eset Nod 32 یک آنتی ویروس بسیار جالب است که دارای برخی از ترفندها و ابزارهای تخصصی می باشد.

برای اطمینان از مناسب ترین قیمت ها و پشتیبانی پاسخگو، آنتی ویروس ایست نود 32 را از وب سایت بنیان سافت خریداری نمایید.


اگر این مقاله برای شما مفید بود لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع: techradar