کاربرد نرم افزار (Power Point) چیست؟

yas 1401/12/25
کاربردهای پاورپوینت

کاربرد نرم افزار (Power Point) به قدری بالاست که باید آن را در کنار برنامه‌هایی مانند ورد و اکسل، یکی از محبوب ترین برنامه‌های موجود در آفیس دانست. اصلی ترین کاربرد نرم افزار (Power Point) ساخت و طراحی اسلایدهای مختلف و نمایش آن‌ها در صفحه مانیتور و دستگاه‌های دیگری است که می‌توان این برنامه را روی آن‌ها اجرا کرد.

این کار باعث می‌شود تا ارائه بسیاری موارد راحت‌ تر باشد و مخاطبان با سادگی بیشتری با محتوای ارائه شده آشنا شوند. در این مطلب قصد داریم در خصوص نرم افزار پاورپوینت، کاربردها و مزایای استفاده از آن نکاتی را بیان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید تا با این نرم افزار بیشتر آشنا شوید.

پاورپوینت چیست؟

اگر بخواهیم به سؤال پاورپوینت چیست اشاره کنیم، ابتدا باید بگوییم که مایکروسافت آفیس چیست؟ مایکروسافت آفیس را باید یک برنامه کاربردی برای شرکت‌ها و افراد مختلف در مدیریت و ساخت فایل‌های متفاوت دانست. افراد با خرید آفیس اورجینال از شرکت‌های معتبر مانند بنیان سافت می‌توانند به امکانات این برنامه به صورت قانونی و کامل دسترسی داشته باشند.

فرقی نمی‌کند که شما اقدام به خرید آفیس 365، خرید آفیس 2021 یا خرید آفیس 2019 می‌کنید. در تمام آن‌ها می‌توانید برنامه پاورپوینت را پیدا و از آن استفاده کنید. نرم افزار پاورپوینت (Power Point) یک برنامه کاربردی است که بسیاری افراد از آن برای ساخت فایل‌های چند رسانه ای تصویری استفاده می‌کنند.

افراد از آن برای ساخت مواردی مانند کاتالوگ، تبلیغات، معرفی مجموعه یا محصول، پروژه‌های شرکتی و حتی پروژه‌های دانشگاهی استفاده می‌کنند. با استفاده از این برنامه به راحتی می‌توان اسلایدهای تصویری و نوشتاری را به راحتی ساخت و از آن‌ها برای درک بهتر مطلب توسط مخاطب استفاده کرد.

03

مزایای استفاده از پاورپوینت

یکی از دلایلی که باعث شده بسیاری افراد از پاورپوینت استفاده کنند، مزایای بسیاری است که این کار به همراه دارد. از مهم ترین مزایای استفاده از پاورپوینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ارائه بهتر مطالب و درک بیشتر مخاطب از موضوع و محتوای ارائه شده
 • افزایش تجارب آموزش و یادگیری در محیط‌های آموزشی و اداری
 • امکان تلفیق تصویر و متن برای آموزش و ارائه اثرگذارتر
 • قابلیت ویرایش و اضافه کردن مطالب به فایل‌های ساخته شده
 • نشان دادن آمارها و نمودارها
 • ایجاد محتوایی با جذابیت و اثرگذاری بالاتر
 • امکان استفاده گسترده در تمام دستگاه‌های پشتیبانی کننده از این برنامه
 • ساخت فایل‌های چند رسانه ای با استفاده از تصویر، ویدیو و صدا
04

کاربرد های پاورپوینت

اگر بخواهیم به مهم ترین کاربرد نرم افزار (Power Point) اشاره کنیم، باید بگوییم که با استفاده از این برنامه می‌توان محتواهای متفاوت را به شکلی جذاب تر و قابل فهم تر ساخت تا راحت تر بتوان مفهوم را به مخاطب انتقال داد. از مهم ترین کاربردهای پاورپوینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده در شرکت‌ها

یکی از کاربردهای پاور پوینت، استفاده از آن در شرکت‌هاست. با استفاده از این برنامه می‌توان فایل‌های جلسات و مفاهیم مورد بحث را به صورت تصویری آماده کرد تا مطالب به مشتریان، کارمندان و سایر افراد به شکلی بهتر انتقال پیدا کند.

استفاده برای آموزش

از دیگر کاربردهای مهم نرم افزار پاور پوینت، قابلیت استفاده از آن در فضاهای آموزشی برای یادگیری بهتر است. با استفاده از این برنامه دانش آموزان، دانشجویان و سایر افراد می‌توانند محتواهای آموزشی را به شکلی جذاب و سرگرم کننده یاد بگیرند.

استفاده در کسب‌ و کارها

کسب و کارهای متفاوت می‌توانند با استفاده از پاورپوینت کاتالوگ محصولات خود را بسازند و آن را در اینترنت برای مشتریان ارسال کنند. این کار علاوه بر این که باعث ساده تر شدن کار آن‌ها در معرفی محصولاتشان می‌شود، می‌تواند تأثیر بیشتری روی مخاطب بگذارد. این کار در نهایت سبب خواهد شد که مخاطب به مشتری تبدیل شود.

01

امکانات برنامه (power point)

افراد با استفاده از برنامه پاورپوینت به امکانات متفاوت و متنوعی دسترسی خواهند داشت. از مهم ترین امکانات موجود در نرم افزار پاورپوینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

طراحی اسلاید

مهم ترین استفاده و کاربرد نرم افزار (Power Point)، طراحی و ایجاد اسلایدهای متفاوت است. با استفاده از این اسلایدها می‌توانید محتوای مد نظر خود را به شکلی بهتر، حرفه ای تر و جذاب تر به مخاطب ارائه کنید.

افزودن ویدیو و صدا به اسلایدها

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که با پاورپوینت تنها می‌توان اسلایدهایی حاوی عکس و متن ساخت. اما باید بگوییم که یک کاربرد نرم افزار (Power Point) که جذابیت زیادی نیز دارد، ساخت اسلایدهایی است که می‌توان در آن‌ها از صدا و تصویر نیز استفاده کرد. این کار سبب خواهد شد تا کار شما در انتقال بسیاری مفاهیم ساده تر باشد.

نمایش اسلایدها به شیوه ای جذاب

با استفاده از امکانات موجود در پاورپوینت می‌توانید نحوه حرکت اسلایدهای متفاوت را تغییر دهید تا شکل آن‌ها مناسب تر و جذاب تر باشد.

تبدیل به فرمت‌های دیگر

اسلایدهایی که در پاورپوینت می‌سازید را می‌توان به فایل‌هایی با فرمت‌های دیگر تبدیل کنید. از مهم ترین این فرمت‌ها می‌توان به (GIF)، (JPG)، (MPG4)، (WMA)، (PDF) و (RTF) اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که این فرمت را باید با توجه به نوع فایل خود انتخاب کنید. به عنوان مثال پاورپوینت‌هایی که در آن ویدیو وجود دارد را اگر تبدیل به فرمت (JPG) کنید، ویدیو موجود در آن غیر فعال و غیر قابل پخش خواهد شد.

جمع بندی

 • پاور پوینت را باید یک نرم افزار کاربردی، جذاب و قدرتمند برای ساخت اسلایدهای تصویری دانست.
 • ویژگی‌ها و قابلیت‌های این برنامه سبب شده تا بسیاری افراد در شرکت‌ها و مراکز آموزشی از آن برای انتقال بهتر مفاهیم استفاده کنند.
 • باید بدانید که برای خرید لایسنس اورجینال آفیس می‌توانید از خدمات مجموعه بنیان سافت استفاده کنید.

پرسش‌های پرتکرار

پاورپوینت چیست؟

پاورپوینت را باید یک نرم افزار کاربردی برای ساخت اسلایدهای تصویری دانست.

آیا می‌توان از فیلم و فایل‌های صوتی در اسلایدهای پاور پوینت استفاده کرد؟

یکی از ویژگی‌های نرم افزار پاور پوینت قابلیت استفاده از فایل‌های تصویری، ویدیویی و صوتی برای ساخت اسلایدهای متفاوت است.

مهم ترین کاربردهای پاور پوینت چیست؟

ساخت اسلاید، افزودن فایل تصویری و صوتی به اسلایدها، نمایش اسلایدها به شیوه ای جذاب و دلخواه و تبدیل آن‌ها به فرمت‌های دیگر را باید از مهم ترین کاربردهای پاور پوینت دانست.

بدون دیدگاه