ترفندهای کاربردی ورد، چگونه در ورد حرفه ای شویم؟

yas 1402/12/10
ترفندهای ورد

ورد یکی از پرکاربردترین برنامه‌های موجود است که افراد بسیاری به دلایل مختلف از آن استفاده می‌کنند. اما همۀ کاربران نمی‌توانند از این برنامه به بهترین شکل استفاده کنند. زیرا با ترفندهای کاربردی ورد آشنا نیستند. استفاده از این ترفندها می‌تواند به شکل‌های متفاوتی به شما کمک کند.

زیباتر شدن متن، ساده تر شدن انجام کارهای متفاوت و استفاده از امکانات متفاوت موجود در این برنامه از مهم ترین مزایایی هستند که آشنایی با ترفندهای کاربردی ورد برای شما به همراه دارد. در این مطلب از بنیان سافت به برخی از مهم ترین و جذاب ترین این ترفندها اشاره خواهیم کرد.

02

ترفندهای کاربردی (Word)

اگر تنها نگاهی به مطلب معرفی بهترین محصولات مایکروسافت بیندازیم، حتماً نام ورد را مشاهده خواهیم کرد. این برنامه بسیار کاربردی ترفندهای زیادی را برای بهره وری بیشتر در خود جای داده است. در اولین بخش از مطلب ترفندهای کاربردی ورد، به مواردی اشاره خواهیم کرد که باعث خواهند شد، متن شما زیباتر و جذاب تر به نظر برسد. ترفندهایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید به شرح زیر است.

استفاده از گزینه (Justification)

یکی از ساده ترین و بهترین ترفندهای کاربردی ورد برای این که متن زیباتر به نظر برسد، استفاده از گزینه (Justification) است. این ترفند مخصوصاً برای متون فارسی کاربرد بسیاری دارد. شما با استفاده از ابزار (Justify) و فعال کردن آن مشاهده خواهید کرد که ابتدا و انتهای پاراگراف‌های شما در یک محدوده قرار داشته و متن شما جلوه ای بهتر دارد.

فعال کردن این گزینه بسیار ساده است. تنها باید در صفحه (Home) ورد، بخش پاراگراف را انتخاب کرده و سپس روی گزینه (Justify) کلیک کنید.

تایپ تمام اعداد به صورت فارسی

یکی دیگر از مشکلاتی که افراد بسیاری با آن مواجه هستند، تایپ اعداد به صورت انگلیسی است. این اتفاق زمانی آزار دهنده خواهد بود که افراد در حال تایپ به زبان فارسی هستند. یکی دیگر از ترفندهای کاربردی ورد، روش فارسی کردن اعداد است. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. وارد بخش فایل (File) شوید.
 2. گزینه (Options) را انتخاب کنید.
 3. اکنون در پنجره ای که برای شما باز می‌شود، روی گزینه (Advanced) کلیک کنید.
 4. گام بعدی پیدا کردن گزینه (Numeral) است.
 5. منوی کشویی جلوی این گزینه را باز کرده و مدل آن را به (Hindi) تغییر دهید.

پس از آن تمام اعدادی که در زمان تایپ به زبان فارسی در ورد وارد می‌کنید، فارسی خواهند بود.

تایپ در بخش‌های متفاوت صفحه

شاید به دلایل مختلف قصد داشته باشید که متن شما از جایی به جز بخش ابتدایی ورد شروع شود. انجام این کار بسیار ساده است. تنها لازم است که روی بخش مورد نظر دو بار پشت سر هم کلیک کنید تا نمایشگر تایپ به راحتی و بدون هیچ کار اضافه ای به آن بخش منتقل شود.

خاموش کردن گزینه اشتباهات املایی

در زمان استفاده از ورد گاهی کلمه ای را تایپ می‌کنید که زیر آن خطوط سبز، قرمز یا آبی را مشاهده می‌کنید. این خطوط نشان دهنده این است که ورد تصور می‌کند که آن کلمه از نظر املایی یا گرامری اشتباه است. این خطوط متن را بسیار به هم ریخته می‌کند و از زیبایی آن می‌کاهد. برای خاموش کردن این ویژگی، وارد منوی فایل شوید و سپس روی گزینه (Options) کلیک کنید. اکنون گزینه (Proofing) را پیدا کرده و تیک گزینه (Hide) را فعال کنید.

03

ترفندهای مایکروسافت ورد

خرید آفیس و استفاده از ورد بدون آشنایی با ترفندهای کاربردی ورد، باعث خواهد شد که انجام کار شما مدت زمان بیشتری طول بکشد. در ادامه چند مورد دیگر از ترفندهای کاربردی ورد را با هم بررسی خواهیم کرد.

قفل کردن محتوا

ایجاد تغییرات به صورت ناخواسته و اشتباه روی سندها باعث خواهد شد که زمان افراد هدر رود. اما در این زمان یک راه ساده وجود دارد که جلوی ایجاد تغییرات ناخواسته پس از پایان کار با سند را می‌گیرد. با باز کردن نوار منوی (Info)، بخشی را تحت عنوان (Protect Document) مشاهده خواهید کرد.

در این بخش می‌توانید روی فایل خود رمز قرار دهید، آن را به عنوان نهایی مشخص کنید تا دیگر تغییری روی آن اعمال نشود و از گزینه‌های دیگر موجود در این بخش استفاده کنید.

اضافه کردن تاریخ و زمان

شاید به دلایل مختلف قصد داشته باشید تا تاریخ روزی که در حال تایپ متن هستید و یا حتی زمان دقیق را در متن درج کنید. انجام این کار با استفاده از ترفندهای کاربردی ورد بسیار ساده است. برای درج تاریخ تنها لازم است که کلید‌های (Shift)، (Alt) و (D) را به صورت همزمان فشار دهید. برای درج دقیق ساعت نیز می‌توانید کلیدهای ترکیبی (Shift)، (Alt) و (T) را به صورت همزمان فشار دهید.

04

چگونه در ورد حرفه ای شویم؟

بخش دیگری از ترفندهای کاربردی ورد که آشنایی با آن سبب خواهد شد مانند حرفه ای‌ها از این برنامه استفاده کنید، مواردی هستند که به بخش تنظیمات باز می‌گردند. در ادامه با چند تکنیک در این حوزه آشنا خواهید شد.

تغییر نوار ابزار

بد نیست بدانید که نوار ابزاری که در بالای صفحه قرار را می‌توانید مطابق سلیقه و نیاز خود ویرایش کنید. این کار سبب خواهد شد که ابزارهایی که بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنید، در دسترس شما باشند. برای این کار وارد بخش فایل شوید، گزینه (word Options) را انتخاب کنید. سپس وارد بخش (Customize) شوید. در این بخش می‌توانید ابزارهایی را که از آن‌ها بیشتر استفاده می‌کنید در بخش دسترسی سریع قرار دهید.

خواندن ساده تر متون

آفیس نسخه‌های متفاوتی دارد. فرقی نمی‌کند که از آفیس 2021 استفاده می‌کنید یا آفیس‌های قدیمی‌ تر، خواندن متون طولانی در ورد با توجه به سفید بودن صفحه می‌تواند باعث خستگی چشم شما شود. این مسئله زمانی که لازم است تمام مطالب را به دقت مطالعه کنید و یا حتی این مطالب را ویرایش کنید، مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. اما با یک تغییر ساده می‌توانید این مشکل را حل کنید.

وارد تب (View) در بالای صفحه شوید. سپس گزینه (Page Color) را انتخاب کرده و آن را به گزینه (Sepia) تغییر دهید. اکنون رنگ صفحه از سفید خارج خواهد شد و مطالعه مطالب فشار کمتری به چشم شما وارد می‌کند.

کشیدن جدول

کشیدن جدول یکی از آن مواردی است که گاهی باعث می‌شود افراد برای مدت زمانی مشغول باشند. اما یک راه ساده برای کشیدن جدول وجود دارد.

برای کشیدن جدول ابتدا یک (+) را تایپ کنید و سپس به میزانی که قصد دارید عرض آن بخش از جدول باشد، کلید (-) را تایپ کنید و در انتها گزینه (+) را دوباره تایپ کنید و در انتها کلید (Enter) را فشار دهید. به عنوان مثال با تایپ عبارت (+—–+——+——+) یک جدول با سه ستون ایجاد خواهد شد.

مهم ترین تکنیک های ورد

در تمام نسخه‌های ورد مانند وردی که در آفیس 2019 وجود دارد، میان برهای بسیاری وجود دارند. استفاده از کلیدهای میان بر یکی از مهم ترین تکنیک‌هایی است که بلد بودن آن باعث خواهد شد که بتوانید از این نرم افزار به شکلی بسیار بهتر، راحت تر و مؤثرتر استفاده کنید. از مهم ترین میان برهای این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • انتخاب تمام محتوای فایل: (CTRL + A)
 • بولد کردن متن انتخاب شده: (CTRL + B)
 • کپی کردن متن انتخاب شده: (CTRL + C)
 • انتقال متن انتخاب شده (کات کردن آن): (CTRL + X)
 • پیست کردن متن کات یا کپی شده: (CTRL + V)
 • باز کردن فایل ورد جدید: (CTRL + N)
 • باز کردن پنجره پرینت: (CTRL + P)
 • ذخیره فایل: (CTRL + S)
 • کشیدن خط زیر متن انتخاب شده: (CTRL + U)
 • مورب کردن متن انتخاب شده: (CTRL + I)
 • پیدا کردن کلمه ای خاص در متن: (CTRL + F)
 • قرار دادن لینک در متن انتخابی: (CTRL + K)

جمع بندی

 • ورد یکی برنامه کاربردی و جذاب است که ترفندهای زیادی برای ساده تر کردن کارهای متفاوت در آن وجود دارند.
 • آشنایی با ترفندهای کاربردی ورد باعث خواهد شد که انجام کارهای متفاوت در این برنامه بسیار ساده تر باشد.
 • استفاده از میان برها یکی از بهترین روش‌ها برای ساده تر کردن انجام کارهای متفاوت در ورد است.

پرسش‌های پرتکرار

آشنایی با ترفندهای کاربردی ورد چگونه به افراد متفاوت کمک می‌کند؟

آشنایی با ترفندهای کاربردی ورد باعث خواهد شد که انجام بسیاری کارها ساده تر و سریع تر باشد. همچنین استفاده از برخی از این ترفندها باعث خواهد شد که متن شما بسیار زیباتر به نظر برسد.

آیا می‌توان رنگ ورد را تغییر داد؟

تغییر رنگ ورد به سادگی امکان پذیر است. این کار سبب خواهد شد تا در زمان مطالعه متون مختلف فشار کمتری به چشم شما وارد شود.

ترفندی برای کشیدن جدول وجود دارد؟

افراد می‌توانند با استفاده از کلیدهای (+) و (-) به راحتی جدول مد نظر خود را بکشند.

بدون دیدگاه