مزایای استفاده از نسخه اصلی ویندوز – ویندوز اورجینال

bonyan 1399/06/19
تصویر فانتزی از امنیت و عدم امنیت سایبری

مقدمه

در عصر جدید ما برای سرعت بخشیدن به کارهایمان از ابزارهای مختلفی استفاده می کنم مانند لپتاپ ، کامپیوتر های شخصی و تبلت ها…
ایمن بودن در این عصر با توجه به وجود انواع ویروس ها، مالورها، جاسوس افزارها و باج افزارها بسیار امر مهمی  است، خصوصا وقتی که دقت کافی برای انجام کارها را نداریم.
بطور مثال : برای انجام تراکنش های بسیار مهم به ادرس صفحاتی که به آن هدایت می شویم توجه نمی کنیم و مشکلاتی از این قبیل…

اولین راه حلی که برای حل این مشکل که به ذهن اشخاص، سازمان ها و نهادها می رسد، نصب و خرید نرم افزار امنیتی ( آنتی ویروس اورجینال ) است که آپدیت ها یا به روز رسانی های مهم را به صورت خودکار دریافت و سیستم عامل را امن کنند. اما به نصب سیستم عامل اورجینال توجه نمی کنند!

در صورت استفاده از ویندوز کرک شده…

در صورت استفاده از ویندوز کرک شده ( هر سیستم عامل کرک شده ای )، روند ایمن سازی آنتی ویروس در ویندوز به خوبی انجام نمی شود و در واقع همیشه امکان آسیب پذیری وجود دارد حتی با نصب آنتی ویروس.
به طور کلی باید به خاطر داشته باشید که کرک ها  از حفره های امنیتی که در سیستم ایجاد می کنند برای فعال سازی سیستم عامل استفاده می کنند و همین موضوع باعث به خطر افتادن اطلاعات شما می شود.

کرک کردن یک نرم افزار، کار بسیار پیچیده ای است و زمان زیادی از شخص یا اشخاصی می گیرد که اینکار را انجام می دهند، پس طبیعی نیست که آن را رایگان در اختیار شما قرار دهند .
بسیاری از کرک هایی که شما برای فعال سازی ویندوز یا هر سیستم عامل دیگری استفاده می کنید، آلوده به باج افزارها یا بدافزارهای مختلف با اهداف مشخص هستند.

اهدافی که قطعا بهای آن از خرید ویندوز اورجینال (سیستم عامل اورجینال) بیشتر است .

اولین بار در سال 1989 ظهور باج افزارها توسط باج افزار AIDS اتفاق افتاد که همراه کرک ویندوز یک فایل AUTOEXE.BAT را جایگزین فایل اصلی در ویندوز اجرا می کرد و پس از 90 بار بوت شدن (روشن شدن) ویندوز، تمامی فایل ها را مخفی و رمز گذاری می کرد.

در واقع باج افزارها از طرق مختلف مانند کرم ها منتشر می‌شوند و پس از نصب و اجرا شروع به اعمالی مانند رمزگذاری اطلاعات می‌کنند.
باج افزارهای پیشرفته تر با استفاده از کلید عمومی، فایل ها را رمزنگاری می‌کنند و کلید خصوصی لازم برای بیرون آوردن فای لها از حالت رمز شده، تنها در دستان نویسنده باج افزار است و از کاربر درخواست پول می کنند . کاربر برای بازکردن فایل هایش مجبور به پرداخت وجه به حساب نویسنده باج افزار می‌شود.

باج افزارها برای دریافت پول از کاربر پیام‌های مختلفی به او نمایش می‌دهند. به عنوان مثال پیام فعال‌سازی سیستم عامل ویندوز را نمایش می‌دهند که می‌گوید ویندوز به فعال‌سازی مجدد نیاز دارد، یا اینکه پیامی مبتنی بر پیدا شدن داده‌های غیرقانونی نظیر نرم‌افزارهای کرک شده یا پورنوگرافی کودکان به کاربر نمایش می‌دهند و کاربر را از پیگرد قانونی می‌ترسانند.

کاربر جهت بازیابی فایل ها و حذف پیام های باج افزار می‌بایست مبلغی را پرداخت کند. این مبلغ اغلب به روشی از کاربر گرفته می‌شود که قابل باز پس‌گیری نباشد. مثل سیستم یوکش. (به تازگی استفاده از پول الکترونیکی بیت کوین مرسوم تر شده ‌است)

برخی از راه‌های انتشار باج افزارها

۱- ایمیل

ارسال فایل‌های آلوده به آدرس ایمیل کاربران، یکی از راه‌های قدیمی انتشار ویروس‌ها و باج افزارهاست. فرستنده ایمیل در متن نوشته شده کاربر را ترغیب می‌کند تا فایل ضمیمه شده یا لینک دانلود فایل آلوده را باز کند. سپس باج افزار وارد سیستم شده و پروسه رمزنگاری را شروع می‌کند.

برای جلوگیری از آلوده شدن به بدافزار از طریق ایمیل، کافیست که از بازکردن ایمیل‌های مشکوک و غیرمنتظره خودداری کرد. ایمیل‌هایی که از طرف افراد ناشناس یا خیلی معروف ارسال می‌شوند، محتوای گنگ یا مبهم دارند و شما را تشویق به بازکردن لینک یا فایل ضمیمه ایمیل می‌کنند.

۲- شبکه‌های اجتماعی

با توجه به رشد فزاینده شبکه‌های عمومی در سال‌های اخیر، این گونه مکان‌ها بستر بسیار مناسبی برای انتقال فایل‌ها از جمله انواع بدافزارها به خصوص بدافزارهای موبایلی و باجگیر شده‌اند. در گروه‌ها و کانال‌های عمومی فایل‌هایی فرستاده می‌شود که ادعا می‌کنند نرم‌افزارهای کاربردی هستند و سعی در فریب کاربر برای نصب خود دارند. با نصب این‌گونه نرم‌افزارها، یا بدافزار به‌طور مستقیم روی دستگاه فعال می‌شود یا نرم‌افزار نصب شده با سرور فرماندهی خود ارتباط برقرار کرده و بدافزار را از اینترنت دریافت و پنهانی نصب خواهد کرد.

۳– تبلیغات

در این روش سازندگان باج افزار از سایت‌ها و شبکه‌های تبلیغاتی برای انتشار باج افزار استفاده می‌کنند.

۴- اکسپلویت‌ها

اکسپلویت‌ها کدهایی هستند که برای سوء استفاده از حفره‌های امنیتی سیستم عامل‌ها و نرم‌افزارها با هدف استفاده و ایجاد دسترسی غیرمجاز، ایجاد حملات مختلف یا اختلال در سیستم‌های کامپیوتری نوشته می‌شوند. اکسپلویت‌ها معمولاً هنگام کشف آسیب‌پذیری‌ها یا بعد از کشف حفره‌های امنیتی نوشته می‌شوند؛ بنابراین با بروزرسانی مداوم سیستم عامل و نرم‌افزارهای سیستم تا حد زیادی می‌توان جلوی انتقال باج افزار از طریق حفره‌های امنیتی سیستم عامل و نرم‌افزارها را گرفت.

 تفاوت‌های نسخه های ویندوز اورجینال (اصلی) با نسخه های کرک شده (غیر اصلی)

 • دانلود از سایت اصلی: نسخه های اصلی ویندوز صرفا از سایت مایکروسافت به صورت مستقیم قابل دانلود هستند و برای فعال سازی ویندوز شما فقط نیاز به کلید فعال سازی ویندوز دارید و نباید فایلی را در سیستم عامل ویندوز برای فعال سازی اجرا کنید . درصورتی که ویندوز های کرک شده همگی از سایت های اشتراک گذاری فایل ها دانلود می شوند و سورس این سیستم عامل ها دستکاری شده می باشد و وقتی سیستم عامل نصب می شود ویندوز اکتیو شده می باشد .
 • فعال سازی آنلاین: دقت کنید که برای فعال سازی ویندوز، شما حتما نیاز به اینترنت دارید و اگر یک سیستم عامل بعد از نصب فعال شده باشد به این معنی است که ویندوز کرک شده است. کافی است یک آنتی ویروس روی سیستم نصب کنید سپس خواهید دید که آنتی ویروس به شما هشدار میدهد که شما یک فایل ویروسی روی سیستم دارید و آن را پاک کنید. البته وقتی این کرک روی سیستم شما اجرا شده، حتی با حذف آن امنیتی نخواهید داشت چون یک اکسپلویت روی سیستم شما اجرا شده است .
 • آپدیت ها و به روز رسانی ها: دریافت آپدیت های روزانه ویندوز امری ضروری است و در نسخه های کرک شده شما یا با فاصله طولانی این آپدیت ها را دریافت می کنید یا اصلا دریافت نمی کنید. به این دلیل که در بعضی از کرک ها شما به سرور های مایکروسافت وصل نمی شوید. در نسخه های ویندوز اورجینال شما به سرور های اصلی وصل می شوید و آپدیت اصلی ویندوز را در زمان مشخص شده دریافت می کنید.
 • درایور ها : درایورهای سخت افزاری شما به صورت مرتب آپدیت می شوند و از کندی سیستم شما جلوگیری می کنند.

سایر مزایای استفاده از ویندوز اورجینال (اصلی )

به طور کلی خرید محصولات اصل یا اورجینال مزیت‌های فراوانی دارد و سیستم عامل ویندوز نیز از این قاعده مستثنی نیست و توصیه می‌شود برای ایمنی هر چه بیشتر کامپیوتر خود، حتما از نسخه اصلی یا اورجینال سیستم عامل استفاده نمایید.

 • اینطور بیان شده که ویندوز 10 آخرین نسخه ای است که مایکروسافت ارایه خواهد کرد : مهمترین دلیل خرید ویندوز 10 اورجینال این است که  ویندوز ۱۰ آخرین نسخه ویندوز می‌باشد. این بدان معناست که در آینده ویندوزی به نام ویندوز ۱۱ و… نخواهیم داشت و ویندوز ۱۰ فقط  بروزرسانی و ارتقاء داده شده و به  امکانات آن افزوده خواهد شد.
  پس با خریداری نسخه اصلی ویندوز 10، یک ویندوز مطمئن و همیشگی خواهید داشت و می‌توانید بدون مشکلات رایج بروز رسانی و ارتقاء در ویندوز‌های کرک شده، از امکانات آن لذت ببرید.
 • تضمین امنیت البته در کنار آنتی ویروس اورجینال: یکی دیگر از مزایای داشتن ویندوز اورجینال، امنیت بیشتر در مقابل ویندوز‌های قفل شکسته یا کرک شده می‌باشد. ویندوز‌های کرک شده در برابر ورود هکر‌ها و ویروس‌ها بسیار آسیب پذیرتر هستند.
 •  پایداری سیستم و سرعت بالا: وقتی از ویندوز اورجینال استفاده می‌کنید به دلیل گرفتن آخرین به روز رسانی‌ها و امنیت بالا دیگر از ناپایداری سیستم و صفحه آبی یا همان صفحه مرگ خبری نیست. همچنین سرعت بیشتر نیز یکی دیگر از مزایای داشتن ویندوز اورجینال می‌باشد.
 •  آپدیت های جدید ویندوز در بسیاری مواقع کرک ها را از بین میبرند: مزیت دیگر ویندوز اورجینال دریافت آخرین بروز رسانی‌های مایکروسافت، بدون نگرانی از ازدست دادن ویندوز قبلی است. در بسیاری از موارد در ویندوز های کرک شده با اپدیت جدید ویندوز و تشخیص ویندوز دیفندر، کرک از بین می رود و در روند بروزرسانی مشکلاتی جدی ایجاد میکند .
  ویندوز اورجینال با تمام دستگاه‌های دیگر مانند موبایل، تلویزیون، ایکس باکس و…هماهنگی لازم را دارد.
 • دانلود و نصب خودکار درایور ها در ویندوز 10 اورجینال: تمام درایور‌های سیستم شما به صورت خودکار دانلود و نصب شده و دیگر نیاز نیست به دنبال درایور جدید باشید و خود ویندوز ۱۰ این کار را برای شما به طور خودکار انجام می‌دهد.
 • احترام به قانون کپی رایت: حفظ قانون کپی رایت و قانونی بودن ویندوز و احترام به حقوق تولید کننده از دیگر مزیت‌های آن است.
 • پشتیبانی مایکروسافت: دریافت پشتیبانی آنلاین و تلفنی از مایکروسافت به دلیل داشتن لایسنس اورجینال را نیز می‌توان به این لیست اضافه کرد.
 • مایکروسافت استور: استفاده از استور رسمی مایکروسافت و خرید نرم افزارهای اورجینال از استور رسمی مایکروسافت
 • عدم نیاز به تعویض مکرر ویندوز: اغلب اوقات استفاده از ویندوز های کرک شده باعث کندی ویندوز پس از استفاده در مدتی کوتاه می شود و شما مجبور به تعویض ویندوز خواهید شد.